| DjFelix a întrebat:

Detin un Opel Astra F Caravan din 95.
Am schimbat conductele de frana cu unele de cupru, fiind foarte corodate holenderele le.am desfacut cu greu de pe repartitor. Acum problema mea este urmatoarea. nu mai stiu ordinea conductelor ce vin din fata de la pompa pe repartitor si cele care vin la rotile din spate. nu am notat cand le-am desfacut. si acum nu mai stiu ordinea. Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai ABS, scrie in dreptul fiecarei conducte, pentru ce roata e.
Eu am umblat azi la conducte la Vectra din 93, si ordinea era asa: conducta din varful pompei intra in ABS pe partea stanga a masinii, si se imparte la roata stanga fata si dreapta spate, iar conducta din spate a pompei intra pe partea opusa in unitatea ABS, si se imparte la roata dreapta fata si stanga spate.
Daca nu ai ABS, e posibil sa ai 3 conducte, doua dintre ele merg direct la cate o roata de pe fata, iar a 3-a merge la rotile din spate, unde intra in repartitor si de acolo se imparte in doua conducte, spre rotile spate.
De obicei, la masinile fara ABS, conducta cea mai din varful pompei, se duce la rotile de pe spate.