| Caresshill a întrebat:

Salut TPU, recent am dat sala si am luat cu 26, iar in viitoru apropiat am orasu si as vrea sa stiu dacai greu, cam ce te pune sa faci, si pe ce puncteaza greselile, VREAU PARERI DIN PROPRIA EXPERIENTA!

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salutare!

Eu am dat in afara de permis, dar ca idee iti pot spune cateva trucuri.
Nu uita centura inainte de pornire.
Regleaza oglinzile, scaunul.
Te uiti, semnalizezi, manevra.
Nu depasi limita de viteza.
Cedeaza trecerea ori de cate ori e necesar, mai ales la pietoni.
Grija la intermitente si prioritate de dreapta.
Grija la semnale. Poate sa iti zica sa virezi la dreapta, dar sa fie interzis de fapt pe acolo.
Cat mai multa observatie in jur.
Nu accelera aiurea, nu frana brusc.
Greu nu e, trebuie doar sa te concentrezi.
Si daca ai luat cu 26, inseamna ca ceva cunostinte ai. Orasul e de fapt punerea in practica a acelor cunostinte.

Seara buna!

5 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

*daca-i

in mare e usor, dar sa ai grija la semnalizari, la asigurari mai ales in intersectii si sens giratoriu si in panta

acum depinde si de experienta ta

| Caresshill explică (pentru InVisible99):

90 ore de condus laughing tongue

| InVisible99 a răspuns (pentru Caresshill):

Si eu tot atat am avut laughing

| TeckTonik997 a răspuns:

O iei prea in serios. Eu am invatat pentru sala 2-3 ore + orele de legislatie la care am participat si putina prosteala pe drpciv. Ma rog, la oras nu e mare arta. Pe mine nici nu ma prea baga in seama, trebuia sa intreb eu:"incotro o luam?" era preocupat cu actele. Depinde mult si de politist, am fost sfatuit sa o calc cu el fiindca ii cade pe aia care merg cu a2 perfect, asa ca am avut chiar si 55km/h. Sa ai MARE grija la pietoni daca e fara semafor trecerea, multi destepti iti pun frana si te cad si daca pietonul abia a pleca de acasa si grija la capcane, cand iti spune opreste aici dar e oprire interzisa, la stanga cand e sens unic etc. Pe mine m-a pus sa trec peste linie continua, i-am spus asta si a zis sa trec asa ca nu are nimic. Si fii cu ochii in oglinzi, sa vada ca te asiguri ca mi-a comentat ca nu ma prea asigur in oglinda dreapta.

| stfnn a răspuns (pentru TeckTonik997):

Politistul nu mai are voie sa te puna sa faci ceva ce este interzis, daca face asta el este raspunzator, nu candidatul.
Sper ca ideea cu 55km/h a fost doar cum s-a intamplat la tine si l-ai sfatuit pe colegu' sa faca la fel. Poate omul o sa-i dea 55 pe stradutele din Bucurestii Noi de exemplu...