| xCrAzYx a întrebat:

Sunt incepator am permisul de 5 luni si vreau sa plec in Germania sa iau o masina, am tot auzit ca incepatorii nu au voie sa conduca in alte tari sau ceva de genu...nu stiu de unde legea in legislatie nu scrie asa ceva. Deci, voi ce spuneti? Vreau raspunsuri de la persoane care au o treaba cu permisul nu de la copii, nu de la cei care au auzit de la cineva sau au citit pe undeva. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit, nu exista nici o prevedere legala in acest sens.
Incepatorii au unele obligatii in plus dar nu exista interdictia de a circula in strainatate.

3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Răspuns greşit. În UE chiar şi în alte ţări ca Turcia Albania poate conduce oricine pentru că există convenţie între statul român şi alte ţări în afara de UE chiar şi în SUA.

| Eastwood a răspuns:

Nu exista aceasta lege!

| xCrAzYx explică:

Mersi mult baieti am zis sa intreb sa fiu sigur deoarece in legislatie nu scria absolut nimic de asa ceva(chiar am citit legislatia).....annenichol1 nu stiu ce treaba are raspunsu tau dar daca vrei te iau cu mine sa faci banihappy