| Bo0oGhy a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti ce iti trebuie sa poti conduce un piaggio.s.i. piaggio boxer2 piaggio bravo si cati ani trebuie sa ai va rog sa imi spuneti. FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) ai nevoie doar de certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera(este obligatoriu) si varsta de 16 ani(la fel obligatorie). Conditiile sunt cumulative, daca depaseste ceva (viteza sau puterea motorului) se incadreaza la motocicleta de pana la 125 cmc si ai nevoie de permis de conducere de subcategoria A1. Conducerea pe drumurile publice fara indeplinirea conditiilor constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 3 ani. Numai bine!