| bantedenis a întrebat:

Salut tuturor! Am un bmw seria 3 2009-2010 e91 break am mers cu el am avut cam 40km/h si dintr-o data a puscat ceva la motor si s-a auzit un sunet la motor tare ca si cum as face pană, ca si cum ar mere motoru infundat. Mi s-a taiat accelerația, a iesit fum in masina, dupa s-a oprit. Cand dau sa-l pornesc invarte motorul dar nu porneste si scoate ceva aer prin juru bujiilor. Mecanicul mi-a zis ca s-au rupt valvele si a picat in motor dar nu cred ca nici nu a desfacut motorul, distributia am facut-o anul trecut la reprezentanta bmw, am facut cam 40 de mii de km.
Va rog care stiți sau care ați patiț va rog ajutați-ma, dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa fie o defectiune la motor, dar trebuie sa consulti un mecanic pentru o evaluare precisa. Daca te pricepi la masini, ai putea sa desfaci motorul pentru a vedea exact ce s-a intamplat.
Presupunand ca nu te pricepi, evita sa incerci sa pornesti motorul pentru a preveni deteriorarea suplimentara pana ajungi la un mecanic auto.
Sper ca se va rezolva cat mai curand problema!

| bantedenis explică (pentru anonim_4396):

Am dus-o la mechanic aici in Italia si mi-a zis ca s-a rupt ceva valve si o picat in motor

| bantedenis explică (pentru bantedenis):

Dar nu stiu de unde a stiut mecanicu ca nici nu a desfacut motoru

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca electromotorul invirte motorul, aia arata ca valvele nu-s rupte, de erau rupte si chiar una, nu putea electromotorul sa mai invirta ceva, nu are cum, doar daca ar fi rupt si pistonu, aia deja e f grav.

Iese aer spui tu pe linga bujii? Atunci nor fi alea strinse, ori sau spart bujiile, sau daca s-a spart valve, sa fi spart alea si capacu la chiuloasa, aia tu trebuie sa stii mai bine, ai masina linga tine, poti verifica.

Poti incerca tu daca te pricepi, desi nu cred ca te pricepi, incercai tu sa rotesti motorul manual, o tubulara de ce marime e boltu ala la fulia de la arborele cotit, un rachet si o teava, scoti masina din viteza, lasi pe liber, dupa rotesti motorul, daca reusesti sa-l dai peste cap, atunci nu-s valvele, daca nul poti roti, daca se aude trancanit acolo in cilindri, ar putea fi valva rupta

Daca e de la valve cum spune mecanici stii a cui este vina? A ta, ti-ai facut singur probleme, atunci cand tiai pus in cap sa schimbi lantu de la distributie.
Asa e cand omu se ia dupa altii, dupa mai stiu eu ce idei, daca esti capos, daca vrei neaparat sa iti faci singur probleme

Eu, la nici o masina ce am avut-o, nu am schimbat niciodata curea sau lant la distributie, niciodata. Daca masina merge bine, nu vad pentru ce sa umbli acolo.

Cind umbli asa ca asa fac si altii, sau asa ai vazut tu, ala esti, umbla de aia habarnisti, cine stie ce rahat fac, apoi auzi tu pocnitura laughing

Deci sa stii ca ai valve rupte nu trebuie sa desfaci motorul, asta ca idee.
Dupa cum suna, se pare ca ai un motor facut praf, dar praf rau de tot.Sa mai te duci si altadata sa mai schimbi chestii asa dupa ureche sau ca auzi, vezi tu ca schimba unia.

De ajutat nu te va ajuta nimeni online, fara sa vada cineva masina nu poate spune absolut nimic.
Mergi si la alt mecanic si vezi ce spune, dar asta presupune sa duci masina pe platforma la alt mecanic, te costa dar de vrei o alta opinie, sa nu crezi ca te minte ala, da bani, dupa te decizi ce sa faci.

| bantedenis explică (pentru relian):

Salut nu stiu exact daca sunt valvele ca motoru învarte fara probleme nu scade compresia
aeru il scoate pe acolo pe la culbutor

| relian a răspuns (pentru bantedenis):

Pe la care culbutor, acolo ai capac, la chiuloasa.In sf du masina la mecanc, fara sa o vada, nu poate nimeni sa iti spuna exact ce este.Iar cand ai dubii ca cineva nu ar spune bine, consulti si alti mecanici, dar aia te costa, cel putin sa duci masina la ei.

| bantedenis explică (pentru relian):

Masina e in Italia si aici unde stau numa un mecanic e prin zona si mecanicu nu mai vrea sa mi-a faca in bord imi arata ceva eroare electrica

| relian a răspuns (pentru bantedenis):

Daca e un singur mecanic, cine vrei sa iti repare masina? In Italia te poti duce si la alt mecanic, nu e cum spui tu, am fost si eu pe acolo, nu stai in pustiu, la 10 km e alt oras, alta asezare, asa ca nu o mai lalai, nu se va repara singura.

Daca tu nu te pricepi, e naspa, esti la mina mecanicilor.Cauta unu care repara asa si nu are service, daca stii ce zic.

Daca ala nu mai vrea sa iti faca nimic la masina, inseamna ca e idiot, ce om e ala care refuza clienti?
Bine ca si in Italia ne cam ca si in RO in domeniul asta.E greu cand nu ai pe cineva cunoscut sa te ajute, ori sa te pricepi tu sa faci.