| tony99 a întrebat:

Salut vreau sa imi iau o masina si nu pot sa ma decit vreau dintre audi a5 3.0tdi quatro s-line si bmw 530d 3.0 vreau sa stiu cum se intretin pretul la piese.Eu am un bmw 320 din 2004 eu sunt genul care ii dau la masina liniute prin oras si bmw stiu ca fuge da nici cu audi nu imi e frica

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Asa e cand nu n-ai muncit nici pentru o piulita de la masina aia si o primesti de-a gata de la taticu.

9 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Sunt 100% sigur ca nici macar permis nu ai si tu visezi "ca dai la masina liniute prin oras" laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei masina cu motor de 3.0, unde doar impozitul si rca te costa o caruta de bani, sa nu mai zic de consum si te intereseaza care e mai ieftina la piese?

| tony99 explică (pentru suntserios):

O imatriculez pe Germania ca sunt parintii mei acolo ca o iau de acolo

| tony99 explică (pentru suntserios):

Si totusi nu mi se pare mare consumul un audi a8 quatro ia 13 la motor de 4. 2tdi

| tony99 explică (pentru suntserios):

Decat sa iau un audi a5 2 benzina si sa fie decat demarajul de ea dau bani degeaba

| RB26DETT a răspuns (pentru tony99):

Ia 13? asa scrie in carte, pe site-uri dar ia da-i tu talpa, vezi cum pe langa aia 13 litri iti mai ia o galeatawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru tony99):

Si in Germania nu se platesc taxe si impozite?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Asa e cand nu n-ai muncit nici pentru o piulita de la masina aia si o primesti de-a gata de la taticu.

| relian a răspuns:

Consumul depinde din ce an este masina si de CP ai masinii nu de marimea motorului.Si de faptul ca este quattro si aia mai mareste consumul cu ceva.Dci motoarele sint de 3.0 in ambele cazuri dar la Audi sau putea sa fie masina mai puternica ca este turbo.Nu stiu ala BMW cum este dar daca nu e turbo sigur este mai slab ca CP.Dci consumul mai mic va fi la BMW insa intretinerea masinii de fapt reparatia ca de intretinut toate sint la fel, deci de reparatii vorbind BMW este mai scump ca este mai bine cotata pe piata.Auzi pe unia intretinerea e mai scumpa.Bine daca esti femeie normal ca sa schimbi uleiul mergi la service unde aia folosesc acelasi ulei pentru toate mesinile dar te taxeaza diferit fctie de ce masina ai, adica zice ca daca ai scula de masina ai si bani multi.O magarie de altfel care se practica prin mai toata lumea.Ca pina la urma tot ulei este tot munca aia o presteaza.La caucuciucuri la fel si asa mai departe.Chestia reala este daca faci reparatii care tine pina la urma si de brand si de piesele ce le vinde fabricantu cu cit le vinde.Asa ca masina dintre astea doua nu te gandi ca BMW este mai buna, nici pe departe si ca ar fi mai rapida si bla bla.Sincer eu cred ca Audi asta bate pe BMW ce ai spus la orice ora, plus ca este si quattro si iarna sau cind ploua nici nu simti nici o diferenta la orice viteza. Spun asta pentru ca am condus ambele si altele mai suparate dar tot tractiune spate si degeaba spun ei ca au stabilizator ca au bla bla povesti te duci pe suprafata uda de nici nu mai stii de tine.Nu acelasi lucru se intimpla la Audi quattro care la 100 sau o suta si ceva pe orice ploaie zbori, plutesti simti masina ca face parte din tine ca te asculta.Nu fac reclama la audi dar asa sta situatia.Mie personal imi plac Mercedesurile.Dar ce am spus sint masini pe benzina atit audi cit si bmw.Nu imi plac masinile diesel.Plus de asta audi a cistigat formula nu stiu care 1 sau care o mai fi cu o masina diesel si quattro.Alta timpenie ce am vazut prin europa deci sin RO este taxa care se ia fctie de ce masina ai ce motor ce alte timpenii.Cea mai mare magarie ce exista asa ceva.Ce frate nu-i tot masina? Conteaza ce motor are pentru ce? Nu stiu europenii ce taxe sa mai scoata si sa puna.In SUA indiferent ce motor ai la masina platesti aceiasi taxa ca oricare. Daca ai ferrari sau mai stiu eu ce OZN cu mai stiu eu ce motor de 1100 CP tot 8 dolari sau 1000 mie platesti.Asta da lege nu timpeniile din europa.Scuze ca am luat-o nitel in alta parte dar asa ca idee nu mi se pare normal ca tu cu 3.0 sa platesti mai mult decit unu cu 1, 8 l.Pai cei aia frate ce masina ta cu 3.0 are 16 roti sau cum? Niste legi aiurea.

| tony99 explică:

Mi se pare ok o masina cu motor de 3.0