| Darius62 a întrebat:

Salutare.,am avut ghinionul sa imi cada masina de pe cric ...fix dupa ce am schimbat discu de frana pe fața, a cazut in disc, oare s-a intamplat ceva...vizual totul e okay?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ne intrebi pe noi daca e okay? Vezi tu la fața locului.

| relian a răspuns:

Daca nu s-a spart, atunci nu are nimic, discul este din fonta, nu prea se indoaie de la lovituri, poate doar daca il incalzesti f tare.

Pe viitor cand mai faci joburi genul asta, nu te lasa doar in baza cricului, pune acolo linga o bucata de lemn gros, poti chiar lasa masina pe acel lemn.
Faci asa un lemn dreptungiular si gros, inalta, ridici masina acolo cu cricul apoi poti lasa pe acel lemn, poti dupa sa tragi sde masina cit doresti, esti in siguranta.

Ce ai facut tu, ar fi putut sa cada pe tine, ar fi putut sa te raneasca rau, asa ca nu te mai gindii la disc, gindeste pe viitor sa nu patesti ceva.
Asigurate ca esti in siguranta cand faci un job.
Eu asa fac, am gasit la cineva niste capete de lemn de alea urias de groase, dreptunghiulare cum am spus, dar le poti face si din mai multe bucati prinse cu cuie.
Sau o bucata de trunchi de copac, de lemn f gros, te duci la unu care are circular, il faci in sectiune dreptunghiular, tii bucata aia in magazie, nu la soare, o folosesti cum am spus.

Eu am schimbat telescoapele in felul asta singur in fata blocului laughing cu bucata asta de lemn ce spun.

Vizual totul este ok? Tu ne intrebi pe noi? Tu trebuie sa stii daca vizual e ok, pentru ca esti acolo, tu l-ai pus.
Daca ai intrebat daca nu-i nimic frau cu el, asa este nu-i nimic rau, mai ales daca ai pus si placutele si totul este in regula.

Asa ca nu s chimba nici un disc, ala e f bun asa cum este, chiar daca a cazut, na cazut din Luna laughing avea citiva cm doar de la sol.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeCazan a răspuns:

Dacă mașină era pe 3 roti, nu are nimic. Problema (pentru masina) e când pica mașina și nu ai atașate cel puțin 3 roti. Tu puteai să rămâi fără o mână sau chiar să mori.

| LDCCristi a răspuns:

Lasă discu... că ăla e "țapăn" uitate mai bine la flanșă, acel șoc trebuie sa se fii dus undeva, telescop, arc rupt, vreun pivot pe la basculă, fuzetă etc.
Pune totul la loc și vezi sa nu ți danseze pe sosea, sa nu ai vreo bătaie.

| DobreFlorinNicolae a răspuns:

Dacă nu e crăpat sau ovalizat nu-i problemă... Dar dacă sa strivit mai bine ar fi să-l schimbi pentru siguranta ta?