| Andrei1989 a întrebat:

Salutare am si eu o intrebare. M-am apucat de scoala de soferi si am terminat toate orele.Am dosarul acasa trebuie sa ma duc sa dau sala eu maine pe 27 mai implinesc 18 ani pot sa dau sala exact in ziua aceea in care am implinit 18 ani? Multumesc

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da se poate da exact in ziua in care faci 18 ani fara nici o problema, sau cel putin in Bucuresti se poate in alte zone nu stiu dar 100% in Bucuresti poti da si probabil oriunde. Bafta la examen si la multi ani!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca ai facut acum scoala de soferi ar trebui sa stii ca, in legislatia rutiera, nu exista o prevedere expresa in sensul intrebarii tale, ci numai sa ai 18 ani. Ca jurist interpretez ca nu se poate sti exact daca este indeplinita aceasta conditie in ziua nasterii, deoarece nasterea poate fi oricand in intervalul orar de la ora 0 si pana la ora 24 inclusiv. Nu stiu cum interpreteaza serviciul de permise prevederea legala, interpretarea lor este importanta. Asa fiind acolo ar fi trebuit sa intrebi ori la scoala, poate au mai avut asemenea cazuri si stiu interpretarea. Succes la examene si numai bine!

| covexrobu a răspuns:

Nu cred ca o sa iti primeasca dosarul pe data de 27 ci doar pe 28. Si examenul poti sa il dai pe 28 daca te vor programa la traseu pe 1 iulie (un exemplu). Ei te vor programa sa dai traseul pe data x si pana la aceea data tu esti obligat sa sustii examenul teoretic. Eu am facut acum 4 ani permisul si nu mi s-a primit dosarul pana cand nu am implinit 18 ani dar nu mi l-au primit pe 24 sept ci doar pe 25 sept.

| 9gygy a răspuns:

Nu vad de ce nu... poate ai noroc si ai un cadou placut de ziua ta. happy
-La multi ani!

| mary4567 a răspuns:

Cred ca da... App: La multi ani pentru mainewinking si succes!

| Andrei1989 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si urari.Sanatate.