| User11111111 a întrebat:

Salutare,astăzi am făcut drifturi in parcarea de la Kauffland, in jur de ora 22:00, paznicul a ieșit la mine si mi-a spus sa părăsesc parcarea,ceea ce am făcut iar o doamna a sunat la poliție și am auzit când i-a dat datele mașinii,nu știu exact ce le-a zis dar vreau sa va intreb ce s ar putea întâmpla,adică pot sa primesc amenda,puncte de penalizare? Asta dacă se complica polițiștii, dacă se poate sa fiți cât mai expliciți, va mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se intampla nimic, dar cei ca voi merita mai mult decat amenda si anume precum in tarile civilizate se confisca si masina.
Tin minte ca niste tarani din Dubai seara de seara in centrul Londrei ambalau masinile lor cumparate cu bani de la parinti : Lamborghini unul si unul si dupa zeci de sesizari s-au pus militienii la panda si i-au prins, si stii ce l-au facut le-au luat masinile pe platforma, acum nu cred ca definitiv dar oricum au platit multe lire sterline sa le recupereze poti fi sigur! Si politistii din UK nu sunt prea drastici pentru ca si la ei ca si la noi legile sunt de rahat.
Deci in concluzie drifturi si linii (drag) nu se fac in locuri publice fratilor! Si eu am masini de sute de cai dar nu ma sparg in figuri prin oras...nu am auzit de niciunul dintre cei pe care ii vad la mine in oras ce fac curse ilegale seara sa vina la linii legale sau drifturi sau ce fac ei, de ce pentru ca ei se dau mari doar cand pun in pericol pe cineva, cand este sa concureze cu oameni care-si sacrifica timpul si banii sa prepare masini o dau la intors...
Tie ti-ar conveni sa vrei sa dormi si un smardoi de asta cu o coaja sa iti distruga somnul ca scartaitul lui? nu cred. Daca zici ca da vin la tine la usa si ambalez evacuarea Akrapovic de pe masina, sa vezi cum e!
No offence!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, legal este sa ti se ia puncte penalizare si evident amenda.

| Yuoia a răspuns:

Atentie! Pentru drifturi in loc neamenajat special, in loc public cum ai facut tu, pedepsele sunt mai mari decat amenda si puncte penalizare. Poti face puscarie daca te prind. Si in parcarea Kaufland, nu e greu pentru ca au camere de supraveghere. Nu trebuie sa fie politia prezenta.

| Simpatic a răspuns (pentru Yuoia):

Corect ce spui dar trebuie depusa plangere de catre proprietarul acelei parcari, ori daca acesta nu a suferit niciun prejudiciu nu vad de ce ar faceo!
pana acum cativa ani le-a fost greu celor de la Billa (Cand exista) sa scoata o ceata de samsari oridinari din parcarea lor, ca astia isi lasau masinile acolo desi nu erau clienti.
Intr-o tara in care legea este proasta alergi cu picioarele de mori si tot nu rezolvi mare lucru.
Asa ca nici el nu a facut mare lucru si va scapa.
Din cate imi aduc aminte de la alte cazuri nu vad ce ai putea pati mai mult de amenda, puncte de penzalizare facand drift intr-o parcare? deci el nu era pe sosea si nu a fost implicat intr-un eveniment rutier, deci cum va fi incadrat ca sa primeasca mai mult de o amenda?
Stai linistit bro ca nu vei primi nimic, doar eram curios cum s-ar incadra o astfel de fapta ca sa fie mai mult de contraventie.