| Camper123 a întrebat:

Salutare! Recent mi-am schimbat cauciucurile la masina (golf 4) cu debica navigator 3 all season, problema e ca sunt cam moi, avand in vedere ca presiunea este de 2.2 bar. Este un lucru normal sau sa cresc presiunea?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu caut acum pe lege, dar imi aduc aminte si eu am tinere de minte, faptul ca, cauciucurile all-season nu sunt legal a inlocui anvelopele de iarna pe portiunile de drum acoperite cu zapada, decat cele care au marcajul M+S asemanator anvelopelor de iarna, deci cele all-season care nu au acest marcaj sunt ilegale iarna, totusi in opinia mea o hiba a legii, este stiut faptul ca cea mai slab calitativa anvelopa de iarna pe carosabil cu zapada si polei este mult mai buna decat cea mai scumpa anvelopa all season, demonstrat stiintific si in teste!

Presiunea in anvelope se face in functie de 2 criterii :
1. ce recomanda producatorul si asta ai fie in manualul masinii, gasesti in online sau ai un tabel undeva lipit in interiorul masinii

si

2. se face presiunea in functie de cate persoane circula de regula in masina, astfel ca vei avea o anumita presiune daca se merge cu maxim 3 persoane in masina si o alta valoare a presiunii pe care sa o pui in anvelope daca se merge cu 5 persoane!
Presiunea se regleaza diferit astfel pe puntea fata vom avea valori diferite de puntea spate, nu fata+spate identice, eu de exemplu merg pe fata cu 2.3 bari si pe spate 2.4 bar ca asa imi zice producatorul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce scrie pe mașină? Că pe fiecare mașină ai presiunea care trebuie sa fie in roti.

| Camper123 explică (pentru suntserios):

Presiunea recomandata si scrisa pe masina este 2.1, iar eu am bagat 2.2 si este tot moale. Cu celelalte cauciuri la 2.2 erau ok si nu erau lasate deloc.