| costinxix a întrebat:

am o gilera runner purejet 2003 si ieri mi s-a ars siguranta de pornire, am schimbat-o a mers vreo 5 min si dupa nu a mai vrut sa porneasca si licarea becul ala galben(cred ca e al pentru avarie. e un motor cu o elice pe el). ajutati-ma va rog ca sunt disperat ca e suparat tata pe mine. ce ii pot face?
s-ar putea sa fie de la injectie? daca da ce posibilitati am?
Multumesc
dau funda!

5 răspunsuri:
| Benyb a răspuns:

Salut, ma, tu ai probleme cu partea electrica nu cu partea mecanica (injectia). Daca ti s-a ars siguranta inseamna ca ori ai un scurt circuit pe undeva ori poate siguranta care era inainte era pe gata si asta care ai pus-o ultima si s-a ars din cauza ca era prea slaba si ai avea nevoie de una mai groasa (mai puternica). Dar eu cred ca tu ai vreun scurt circuit pe undeva (cel mai probabil s-a ros izolatorul la un fir care e + ul si se atinge de cadru care e - ul) Sper ca ti-am fost de folos. Bafta!

| costinxix explică (pentru Benyb):

Da am pus acum una buna si nu se mai arde si tot nu vrea sa porneasca si licare becul ala de avarie stii cumva de ce face asa?

| Benyb a răspuns (pentru costinxix):

Auzi, scuteru tau e in 2 sau 4 timpi? Daca e in 2 timpi, din cate stiu are un led care se aprinde atunci cand e pe gata uleiul din rezervorul de ulei. Si din cate am vazut la altii ledul care te avertizeaza cand e uleiul gata E DE CULOARE GALBENA.

| costinxix explică (pentru Benyb):

Nu ledul e de culoare rosie mie mi se aprinde altul un motor cu o elice(si app e in 2t)

| Benyb a răspuns (pentru costinxix):

Pai dca e asa ti-a mai ramas sa verifici daca ai vreun scurt circuit, sau sa verifici daca aprinderea e ok (CDI ul).