| craciunescu79 a întrebat:

Salutare tuturor.sunt interesat in achizitionarea unei Dacii Sandero cu noul motor turbo 0.9 90 cp.
Nelamurirea mea este daca pot conta pe el; in ceea ce priveste fiabilitatea, consumul...
As fi recunoscator posesorilor de masini cu acest motor daca ar venii cu pareri, opinii...realiste.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

Nu sunt posesorul unei masini cu motorul acesta in schimb am facut un drive test pe noul Clio 0.9 tce si pot spune ca n-am ramas foarte impresionat. Recunosc insa ca nu l-am testat la drum lung si in depasiri dar pentru mine faptul ca e in 3 pistoane inseamna din start un handicap enorm (din punct de vedere al fiabilitatii, al sunetului motorului si al temperaturii motorului) Recomand in schimb motorul 1.5 DCI de 90 cp care pe langa faptul ca are aceeasi putere ca 0.9 tce, are cuplu net superior si consuma si mai putin. Am motorul de 1.5 DCI 90 cp pe un Logan Van din autobaza si sunt mai mult decat multumit de el happy

| craciunescu79 explică:

Multumesc dar m.ar interesa benzinar si nu diesel.dar cel de 1.2 75 cp este anemic?

| Braunion a răspuns (pentru craciunescu79):

Da, e mai slab ca 1.4 MPI doar ca consuma mai putin. Era bun motorul de 1.6 16v dar din pacate l-au scos pentru ca consuma mult.