| Matei3012 a întrebat:

Se poate sa pornesc un motor de 50cc 2t in sens invers?
Cum sa fac asta?
Am nevoie practic sa schimb sensul de rotatie al motorului.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti.

Bula
| Bula a răspuns:

Motoarele cu ardere interna sunt astfel construite incat nu se poate schimba sensul lor de rotatie.
Unica modalitate sa obtii inversare de sens de rotatie este daca montezi un invertor exterior de sens (cu roti dintate sau asemanator).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca unghiul ambielajului da sensul in care impinge explozia, deci nu prea poti modifica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbi polaritatea minus cu plus, firul de la minus il pui la plus si cel de la plus il pui la minus si atunci motorul se învîrte invers

| RaduRobertRO a răspuns (pentru anonim_4396):

Precis? La 50 cmc ardere interna?

| darrio2007 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Iarta-l ca nu stie ce spune!

| Vasy43 a răspuns:

Asta caut și eu să fac, nu știu cred că e vorba de timpul de scânteie la bujie și posibil sa meargă