| sincer a întrebat:

Pentru electricieni,am un motor monofazic la un circular si mi s-a ars, l-am dus la bobinat, cand l-am ridicat de acolo(acum 6 luni) la probat tipul acela si mergea ok adica asa merge si acum dar nu am avut timp sa il montez decat ieri si am constatat ca se roteste invers, problema mea este urmatoarea: ce pot sa ii fac sa ii schimb sensul de rotatie? Astept raspunsuri concrete si doar de la cunoscatori nu bascalie cum sunt invatati unii sa faca decat sa ajute persoanele.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Schimbă legăturile la intrare-n motor sau dacă este cu condensator de sarcină inversează legăturile acolo.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba intre ele cele doua faze ale circuitului de alimentare.

| mihai69 a răspuns:

rolling on the floor
Și ce credeți?
Cf. răspunsurilor de mai sus, motorul NU își va schimba sensul de rotație!
Trebuie, în funcție de tipul motorului (serie sau asincron) modificate legăturile bobinelor statorului sau la periile colectorului.