| Crisan_Alex_1999 a întrebat:

Mama mea doreste sa isi cumpere o masina dar este o mica problema, aceasta are nevoie de o imputernicire de la tatal meu pentru a o cumpara! PS:Ea am mai incercat sa isi cumpere un apartament dar nu a reusit sa si-l ia deoarece avea nevoie de aceasta imputernicire, se aplica oare acelasi criteriu si la cumpararea unei masini?!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nevoie de nici o procura, poate cumpara linistita.
Nici macar pentru casa nu avea nevoie de procura, cu exceptia programului "Prima casa".

| Crisan_Alex_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi! Mai ajutat milt atata voiam sa aflu mersi?

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pentru "Prima Casa" ce procura are nevoie?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Are nevoie de o procura speciala prin care este imputernicit sa semneze actele necesare.

| Holiday a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu are, nu trebuie sa semneze amandoi, sau acelasi pentru amandoi, doar se specifica in contract "casatorit/a". Semneaza doar cel ce acceseaza creditul. Chiar daca sotul/sotia este coplatitor nu semneaza contractul de vanzare, ci doar contractul de credit.
Bine, pot fi trecuti ambii in contract si atunci semneaza amandoi, dar fiind casatoriti tot aia e in ce priveste proprietatea, ori ca semneaza unul, ori ambii.

Daca ai ceva unde sa specifice asta, chiar sunt curios sa vad.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holiday):

Daca esti interesat ia si citeste legislatia privind "Prima casa". Eu nu sunt, asa ca nu caut.

11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ce treaba are imputernicirea? Daca vrea sa cumpere in rate si nu are venit atunci s-ar putea sa aiba nevoie de anumite acte. Dar ca sa cumperi o masina nu iti trebuie decat buletin si bani. Daca vrei masina cu credit sau leasing iti trebuie un loc de munca.

| Crisan_Alex_1999 explică (pentru GdX):

Pai gen ea avea nevoie de imputernicire din partea tatalui meu care este plecat in strainatate ca sa cumpere un apartement prin" prima casa" dar ca sa inteleg daca ea are banii in cont stransii si nu are nevoie sa faca nici un credit poate sa o cumpere si fara aceasta imputernicire?

| Crisan_Alex_1999 explică (pentru GdX):

Deci poate sa i cumpere linistita daca are banii stransi pe cont fara sa faca vreau credit?

| GdX a răspuns (pentru Crisan_Alex_1999):

Bineinteles ca poate atata timp cat ai banul strans. La credite e mai greu cu bancile, ca iti trebuie fie giranti fie alte prostii.

| GdX a răspuns (pentru Crisan_Alex_1999):

Da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imputernicire pentru ce?