| blumurgg a întrebat:

Va salut. Am un scuter peugeot v.clic. 2000km. L-am cumparat de o luna. Am facut cam 150km si a mers fara cusur. Acum cateva zile a inceput sa dea in nas in mers pana cand s-a oprit. L-am repornit am mai mers apoi din nou. Am gasit fisa de la bijie iesita. Am pus-o la loc si a mers ok. A doua zi am strans fisa bine, am schimbat filtru benzina porneste ok, tine relantiul dar cand ii dau gaz intrerupe (senzatia aceea ori ca nu se alimenteaza ori o intrerupere electrica). Ce stiu de la cel de la care l-am cumparat este ca i-a schimbat bobina. Bujia nu este umeda e usor gri alb. Si mai mentionez ca am benzina de 98 si inca ceva am descoperit ca orificiul acela pe unde trage aer avea doua din cele patru gauri obturate cu banda izolier.

3 răspunsuri:
| blumurgg explică:

Am descoperit ca la cutia filtrului de aer are un capacel cu 4 gauri pe unde vine aerul. daca astup 3 din cele patru scuterul merge ok. asta sa fie cauza?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru blumurgg):

Schimba-i si filtrul de aer cu altul nou si vezi cum se comporta, apoi contacteaza-ma!

| blumurgg explică:

Am astupat 3 din cele 4 gauri si acum scuterul merge...ok sa zic. am schimbat filtrul de aer si nu am observat o diferenta. am inteles ca acel capac cu 4 gauri pe unde trage aer in carcasa filtrului nu este original ci acolo venea un mic tub din cauciuc pana aproape sub carena si acesta avea o gaura mai mica, de aceea probabil au fost astupate cu banda isolier din cele 4 gauri. nestiind am umblat putin la reglajul carburatorului aerul fiind cam la 1, 8 ture iar benzina( ralanti-ul ) cred ca e cam mic. porneste ok trebuie sa l tin putin din acceleratie pana se incalzeste dar nu mai ajunge decat pana la aproximativ 35km/h si daca il accelerez mai ferm (brusc) da in nas. daca imi dai un nr de tel sau o adresa de mail as fi f bucuros sa ma ajuti. multumesc