| AdyLupul a întrebat:

Vreau să devin şofer de tir! Deci vreau să ştiu TOTUL despre acesta meserie ( experienţe, studii necesare, extern vs intern ) cât mai multe informaţii -- funda!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Studii nu se cer pentru a sofa un autotren, autocamion sau autobuz. E o meserie destul de misto daca iti place sa sofezi si e recomandat sa te bagi acum la tinerete, pe la 21 - 22 de ani cu un alt sofer sa te invete in caz ca e avarie la motor, o pana si alte elemente pe care un incepator nu le cunoaste prima data cand se urca in cabina. Scoala de soferi o sa te tina in jur de 5 luni cu atestatul marfa care vine separat dupa ce obtii subcategoriile C - CE. Pretul variaza in jur de 2300 RON (subcategoriile si atestatul) iar cardul tahograf ti-l faci doar daca firma iti spune sa il ai la tine (unele ti-l fac fara sa platesti tu). In caz ca nu reusesti sa intri pe autotren cauti o duba sau un camion simplu prin oras sau curse de noapte cu marfa sa prinzi vechime apoi urci in ierarhia soferiei si ajungi unde doresti.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studii : sa stii sa scrii si sa citesti si sa stii sa calculezi cand o sa iti faci consumul, plus permis profesionist si niste atestate eventual pentru marfa periculoasa, in rest ar trebui sa stii ca s-ar putea sa fii plecat de acasa cu saptamanile cateodata, deci o sa puti mult timp, daca vrei de o ciorba vinzi niste motorina, o sa vezi si multe locuri, si eventual o sa te si distrezi daca o sa fie fetite in parcare!