| Alecs11122 a întrebat:

1Acum o saptamana mi-am cumpărat fiole anticadere intensiv de barbati de la gerovital, aceste fiole contin keratina care din cate am citit eu există un tratament pentru îndreptarea firului de par daca il ai cret. Eu am parul cret daca folosesc aceste fiole risc sa-mi îndrepte parul (timp de o saptamana am sesizat ca parul parca nu mai e asa cret de cand le folosesc)

2. Dacă ar trebui sa-mi schimb fiolele de par să merg pe fiole Vichy Aminexil Clinical acestea mai afecteaza parul cret?

Mulțumesc TPU

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

1. Da, de obicei se foloseste tratamentul cu keratina pentru indreptarea parului (nu se cunosc cauzele exacte ale parului cret), doar ca parul se indreapta doar atata timp cat tratamentul este folosit, deci nu se indreapta permanent.

2. Singurele substante care, dovedit, functioneaza impotriva caderii parului sunt: minoxidil si finasterida. Barbatii folosesc de obicei minoxidil 5%. Deci orice produs care contine minoxidil 5% este bun pentru tine. Finasterida se da doar pe reteta, deci trebuie sa te duci la dermatolog.

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu are treaba. Keratina se gaseste in mod normal in structura firului de par, toata lumea o are. Daca vrei sa inveti mai multe despre parul cret, itu recomand grupul de pe Facebook- Par cret si bucle rasfatste happy