| anonim_4396 a întrebat:

A folosit cineva samponul Alpecin impotriva caderii parului? A functionat? Alte sampoane impotriva caderii parul ati mai folosit? Au dat rezultate? Am facut baie si efectiv s-a rupt un pumn intreg de par gen am vazut ca aluneca o intreaga suvita groasa in jos si cand am pus mana pe ea am vazut cat s-a rupt si acum sunt panicata, de ceva timp imi cade si nu inteleg din ce motiv dar de data asta chiar m-am speriat, poate de la vopseaua Loncolor, poate de la altceva, nu stiu, ajung la dermatolog abia in doua saptamani si pana atunci as vrea sa stiu ce sampon ar fi ok impotriva caderii pentru ca nu stiu cu ce sa ma mai spal... Eu folosesc samponul de cal, intr-o perioada avea rezultate foarte vizibile si chiar nu mai cadea asa mult dar de la ultima vopsire a luat-o razna si sunt speriata. Pana acum tot cu Garnier ma vopseam si nu am avut probleme dar ultima data m-am vopsit cu Loncolor pentru ca nu am gasit Garnier la magazin si cred ca din cauza vopselei e asa nu stiu ce sa fac sa il mai opresc pana ajung la dermatolog... Folosesc si masti cu ulei de cocos si ricin si nu prea vad rezultate, le folosesc de 2 luni

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Alpecin e destinat bărbaților pentru ca ei sunt predispuși la alopecie și cafeina din acel șampon previne acest lucru. La femei nu prea ar da rezultate.
Din păcate, vopsitul subțiază firul de par (mai ales dacă e o nuanță de blond) și nu poți opri total căderea parului atâta timp cât continui sa pui vopsea la rădăcina. Chiar dacă asta nu se întâmpla in primele luni de la începerea folosirii vopselei, in timp căderea parului e din ce in ce mai vizibila. Uleiul de ricin ajuta, loțiunea cu petroleum de la Gerovital, șamponul pentru creșterea parului de la Favisan, șamponul de cal. Îți spun din experiența, aceste produse ajuta, dar nu fac minuni, trebuie folosite constant, o perioada de mai multe luni.
Iar tot ce va face dermatologul va fi sa îți spună sa nu te mai vopsești.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Caderea parului deseori este cauzata de alimentatia insuficienta, de slaba calitate!

| Samariteanul a răspuns:

Sti ca parul mai cade si de la stres prea mult sau frica/panica, nu doar sampon...si parera mea, spala-te cu sapun de casa si foloseste apa in care ai fiert niste frunze de nuc.Chiar ajuta si sa stii ca nu se va simti mirosul de sapun de casa. Daca vrei si altceva du-te la farmacie.

| kiri11 a răspuns:

Pentru caderea parului iti recomand uleiul vivese senso duo si uleiul din nuca de cocos in combinatie happy este o combinatie buna happy

| saturday10 a răspuns:

Mie mi-a recomandat dermatologol samponul Novophane, sampon energizant (e in jur de 40 de lei).