| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Acum câțiva ani am fost la dermatolog cel mai bun în Ungaria. Aveam probleme cu acneea, îmi recomanda un gel Skinoren și după o lună îmi dispăreau coșurile, am fost tratată bine și după aia mi s-a uscat tenul de atunci...Nu am folosit nimic, doar mă spăl pe față. Ce sa fac sa nu mai fie uscat tenul meu?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Roaccutane NU e crema si de regula se ia in combinatie cu alte creme si geluri, spre exemplu chiar skinoren.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca te duceai la un medic de familie de la noi, tot Skinoren iti recomanda... In alta ordine de idei, baga si tu o crema hidratanta. Eventual ulei de cocos, e parfum ca si hidratant. Si ca muuuulte alte chestii, de la crema de pantofi la lubrefiant intim. No joke.

| aXy99 a răspuns:

Esti sigura ca de la skinoren e? Nu ai luat si alt tratament (cu pastile)?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru aXy99):

Sunt sigura. Nu am luat nimic altceva. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du te inapoi la ăla in Ungaria ce ne intrebi pe noi crezi ca noi stim? Ăla stie.

| Jay1 a răspuns:

Îndepărtarea impurităților de pe față este una dintre premisele pentru a scăpa de uscăciune. Pielea trebuie să respire. Pentru fiecare spălare din timpul zilei, alegeți săpunuri naturale ușoare care nu conțin ingrediente antibacteriene.

Este important ca săpunurile să fie libere de parfumuri și de toate parfumurile non-naturale.

Se pune accent pe săpunuri și geluri de spălare care conțin ceramide. Ele restabilesc umiditatea și elasticitatea pielii și ajută astfel la pielea uscată.
Cheia pentru hidratarea pielii uscate sau foarte uscate constă în compensarea factorilor naturali de hidratare care lipsesc, care atrag și leagă umiditatea în stratul cornean sau superior al pielii. Acest lucru previne uscarea pielii și ameliorează rugozitatea și etanșeitatea.

| Ionut231312 a răspuns:

Crema hidratanta, recomand Bioderma. Am luat roaccutane(ceva mult mai dur decat skinoren), fata mea pur si simplu se decojea, am inceput sa folosesc crema hidratanta si nu am mai avut nicio problema.

| aXy99 a răspuns (pentru Ionut231312):

Roaccutane NU e crema si de regula se ia in combinatie cu alte creme si geluri, spre exemplu chiar skinoren.