| seridarivus a întrebat:

Am 12 ani și vreau sa merg în Germania la mama divorțată, dar tata nu ma lasă, vreau la mama pentru ca simt iubire. ce sa fac plss help ????????????????????????

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca aveai 14 ani.
Mai posteaza o intrebare si poate ai 18 ani si rezolvi problema. Poti sa pleci singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, trebuind sa asculti in totalitate de tatal tau, care are custodia ta legala.

| seridarivus explică (pentru Violleta2022):

și dacă fug?

| seridarivus explică (pentru seridarivus):

De acasă și ma ia mama

| seridarivus explică (pentru Violleta2022):

Dar la 14

| Violleta2022 a răspuns (pentru seridarivus):

Imposibil sa fugi, fiindca la granita ( vama) esti prinsa si dusa cu Politia inapoi la maica-ta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru seridarivus):

Pana la 18 ani nu se poate calatorii singur, decat cu procura Notariala semnata de parintele care te are in custodie, ca este de acord sa pleci la mama, dar parintele trebuie sa te insoteasca peste hotare sau sa puna un tutore legal care sa mearga cu tine.

| FindMyName a răspuns:

Vezi ca nici tu nu știi ce scrii.
Ba ai 14, ba 12...stai cumințel cu tati, că ei când au divorțat puteai sa zici cu cine vrei sa rămâi. Alegerea a fost numai a ta, acum, bucura-te de ea

| seridarivus explică (pentru FindMyName):

Dar 2 ani mai pot astepta dar mai mult nu mai rezist psihic

| seridarivus explică (pentru FindMyName):

Când la 8 luni?