| Matias3 a întrebat:

Am 14 ani si am acnee de la 9 ani.Acum am multe cicatrici si fața foarte rosie plina de cosuri.Am incercat absolut totul,de la schimbat produse, pana la o dieta mai sanatoasa si nu vad nici o schimbare.Am fost si la 3 dermatologi diferiți dar nimic nu a mers. Daca am 14 ani as avea cum sa ma duc la tratamentul cu laser pentru semnele rămase in piele?

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Deoarece ai acnee tocmai la 9 ani, înseamnă că pubertatea ta a început destul de devreme și din cate știu eu, ar fi recomandat un consult la un medic pediatru.
Dar chiar și așa, poți face tratament cu laser dar sa știi că e destul de scump, eu am întrebat la un dermatolog privat și mi-a spus că ar fi in jur de 1000 lei/ședința.
El mi-o zis că dacă vreau să-mi vindec cicatricele post acneice.
Deci, concluzia e că da, poți face tratament cu laser!
Numai bine!

| Floridori a răspuns:

La aceasta varsta, acneea este hormonala.
Ar fi trebuit mers la endocrinolog, mai ales daca pubertatea a inceput la 9 ani, tu fiind baiat.

In orice caz, organismul tau inca se adapteaza si este in continua schimbare.Inca poti apela la un endocrinolog, daca mai ai acnee.
Acesta iti va recomanda tratamentul potrivit tie.

Cat despre laser, acesta se poate folosi atunci cand nu exista leziuni noi pe piele, deci vei trata cicatricile cu laser, abia dupa ce scapi definitiv de acnee.

Vorbeste cu parintii tai sa mergeti la un endocrinolog.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Las-o naibii de acnee, prea te stresezi. E normal să ai coșuri la vârsta asta, hormonii își fac de cap. Coșurile alea vor dispărea ele de la sine; lasă organismul să-și urmeze cursul natural!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu cred că știți cum e sa aveți așa ceva pe fata happy
Din propria mea experiență va zic că nu e plăcut deloc estetic,și deși societatea pupa in fund care mai de care chestii drăguțe,in realitate lumea te judeca atât de mult pe faza asta încât te simți cel mai urat om de pe lume.
Plus că atunci când nu ai coșuri mai ai încredere în tine,dar când ai,sa te ferească sfântul...și zic din propria experiență.
Deci da până nu dai cap in cap cu problema,e ușor să spui.
De trecut va trece, dar până o va face, vei ajunge Intr-un punct foarte nasol de depresie, frustrare și multă anxietate.
De aceea, eu unul o înțeleg cât de multă frustrare poate aduna.
Numai bine!