| Pufi1999 a întrebat:

Am aproape 13 ani si cam 55 de kilograme. Am decis sa slabesc, dar nu vreau diete, deoarece o am pe a mea proprie deja facuta. Vroiam doar sa intreb cate felii de paine pe zi am voie si ca fel de exercitii ca intr-o luna sa slabesc aproape 5 kilograme sau chiar mai mult.

Nu sunt foarte complexata de modul in care arat, pentru ca eu nu prea am probleme cu grasimea de pe picioare sau brate(sunt normale), doar burta ma strica.

Problema mai e ca daca nu slabesc si continui cu ingrasarea va trebui sa imi cumpar blugi in fiecare luna, ceea ce e scump dupa parerea mea.

Pot sa va dau si poze cu silueta mea de neinvidiat, dar doar in privat ca sa nu se supere ceilalti utilizatori.

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Pâinea e un aliment inutil oricum, nu o mai mânca deloc.
Nu mai mânca paste, orez, dulciuri, junk food, suc, porţionează-ţi mâncarea (mănâncă aprox. jumătate din cât obişnuiai să mănânci), mănâncă mai mult carne de curcan, de pui, de peşte, bea multe lichide (ai voie ceai sau suc natural de fructe), bea cât mai multă apă înainte de a mânca (îţi umple stomacul şi nu mai mănânci atât de mult, plus că te simţi sătulă şi te hidratezi), fă măcar un sfert de oră exerciţii în fiecare zi (dacă vrei ceva simplu şi mai fară efort încearcă programele de exerciţii Pilates), mănâncă fructe şi legume drept gustări între mese şi nu mânca nimic înainte cu 4 ore de culcare, altfel, mâncarea nu are timp să se digere.

8 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Paine deloc ( 1-2 felii maxim, daca nu poti rezista tentatiei ^^ ) si cina o iei pana la ora 19:00. Daca ti se face foame un fruct sau o cana cu lapte ar trebui sa ajunga.
Ai putea face abdomene de aici : http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 si ar trebui sa alergi cat mai mult, zilnic.

PS : Vreau poza pe privat.

| Amilik a răspuns:

Eu te-asi sfatui sa renunti de tot la paine, iar ce exercitii fa multe abdomene(cate trei serii de cate 15 abdomene)

| christianlaroka a răspuns:

Esti in crestere asa ca painea nu chiar asa de redusa, in schimb baga multe exercitii..alegare, flotari, genoflexiuni, tractiuni etc. Dar si paine nu chiar multa, dar nici deloc.

| Mihaitzz a răspuns:

Normal ar fi fara paine, dar avand in vedere varsta, las-o balta cu slabitu

| infamy a răspuns:

Auzi, ai 13 ani la varsta ta nu ai voie sa faci diete, serios. Daca vrei sa slabesti cea mai sanatoasa si eficienta metoda e sa faci sport.O sa vezi ca da roade xD

| Pufi1999 explică (pentru infamy):

Pai am zis ca am propria mea dieta care inseamna: mananc numai ce imi place si cat mai natural. nu ma abtin de la nimic, nu se numeste o dieta.

| Stella17 a răspuns (pentru Pufi1999):

Buna da-mi o poza privat si iti zic cum sa slabesti ca depinde dupa greutate exercitii de slabit

| Magda2005 a răspuns:

Si eu sunt la fel! am 12 ani si am 50 kg! arat normal dar am si burta!(nu prea se baga de seama!) sa nu mananci mai mult de 2-3 felii de paine/ zi si nici banane! Trebuie sa faci si abdomene! dar nu multe o data k o sa faci febra musculara! incepi cu 20 si la 2 zile cresti cu 5-10! o sa mearga!