| Gabitaancutaelena a întrebat:

Am auzit ca daca iti speli parul des gen la 1 zi 2 parul cade asa este?

Răspuns Câştigător
| Briannaa12 a răspuns:

Eu l am folosit neincalzit și a dat rezultate foarte bune. Il foloseam în seara dinaintea spălării pe cap. De ex dacă voiam sa ma spal sâmbătă, vineri seara ma dădeam cu ulei. Il puneam în palme și masam pielea capului, îl întindeam peste tot, dădeam și pe lungimea firelor uneori. Freacă acolo un minut-doua, pune un prosop pe perna ca să n o murdărești de ulei și dormi asa, eventual prinde ti și parul cu un elastic dacă vrei, ca poate te deranjează sa ti vină pe față fiind cam uleios. Cu cât sta mai mult în cap, cu atât mai bine, deci e ideal sa l lași în păr pe timp de noapte. Poți face asta înainte de fiecare baie pe cap. Adică dacă te speli o data pe săptămână, îl poți folosi o data pe săptămână (sau mai des dacă ai tu chef). Dacă faci treaba asta minimum o data pe săptămână timp de mai multe luni (2-3), o sa vezi rezultate semnificative. La mine asa a fost. A, și vezi ca e bun și pentru indesirea sprâncenelor și a genelor, poți da și pe sprâncene și gene. Bafta!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este o regula generala.

| Ofiintă a răspuns:

Nu se întâmplă astfel.
Căderea părului are alte cauze, dar nu și spălatul frecvent.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este așa.
În mod natural, pielea capului emite sebum, grăsime, astfel părul devine gras, după mai mult timp de nespălare.
Dar în cazul unor spălări frecvente,, părul poate deveni foarte gras, căci pielea încearcă să compenseze pielea prea uscată de șampon.

| Drimmero a răspuns:

Parul cade orice ai face pentru ca se regenereaza in fiecare zi, zilnic ne pot cadea in jur de 100 de fire fara sa fim in pericol ca vom cheli, adica pot pica si 50 la spalare (sa nu te ingrijorezi), daca in restul zilei nu observi caderi si nu pica la fiecare mana data prin par. Caderea exagerata a parului la barbati e conditionata aproape 100% genetic, stresul si alimentatia si alti factori sunt foarte mici pentru a putea determina asta, la femei e mai dificil, la voi poate cadea mult de la stres, dezechilibre hormonale si multe alte conditii. La fel credeam si eu ca daca te speli des pe cap vei cheli, dar asta e cea mai mare minciuna legata de par, dar oricum incerc sa nu-l spal zilnic pentru ca totusi sunt niste chimicale adaugate pe scalp si te poti trezi cu iritatii de toata frumusetea daca se depaseste limita bunului simt. Eu unul il spal la 2 zile si imi pica hai sa zicem 40 de fire la spalare, dupa ce il spal nu mai pica, iar in zilele in care nu-l spal nu observ sa pice mai mult de 30 de fire pe zi (asta daca il pieptan, daca bag mana prin par sau vad pe perna cateva fire). Atata timp cat nu-ti pica smocuri la spalare, adica pumni de par nu-ti fa griji, la voi poate sa para mult pentru ca aveti parul lung si sa aveti senzatia ca pica jumatate de par la spalare, pana in 100 de fire poate la unii chiar si peste 100 e ok sa cada pe zi de pe scalp, intra in procesul de cadere fiziologica.

| Clorox a răspuns:

Caderea parului nu are treaba cu asta, insa, ti se va ingrasa mai repede daca il obisnuiesti cu spalatul des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Parul cade si se regenereaza in prostie. Daca ai fi fost baiat poate ar fi trebuit sa iti pui problema asta, dar pana acum nu am vazut niciodata o fata fara par in cap si fara voia ei.

| Kevinn2000 a răspuns:

Poate doar la anumite persoane, mie spre exemplu, nu imi cade... îmi cade la fel și dacă îl spăl în fiecare zi, și dacă îl spăl odată la 4-5 zile. ( menționez că o să moșteneasc chelie de la tatăl meu, momentan nu am probleme, dar în viitor, sigur o să am )
De căzut cade oricum, dar se regenerează, tu poate te-ai referit la faptul că ar putea cădea mai mult dacă te speli des. În cazul meu răspunsul este nu.

| AlexValentinn a răspuns:

Nu e adevarat, parul cade oricum pentru ca se regenereaza mereu sau cand esti stresat iti cade mai mult par, dar nu te panica, cade si cresc alte fire de par in locul lui.

| Briannaa12 a răspuns:

Mie îmi cade în perioadele în care îl spal prea des. Si li se întâmplă mai multor oameni. De ce? Pentru ca în compoziția produselor de spălare a parului sunt multe chimicale daunatoare pentru firul de par și pentru pielea capului. În plus, spălatul des duce la creșterea producției de sebum, deci părul tău va deveni uleios mai rapid. O soluție foarte bună pentru a te putea spăla des fără sa ti cada parul prea rău ar fi șampoanele naturale de la plafar, pe baza de plante. Sunt naturale, deci nu fac rău parului, ba din contra: dacă iei un șampon anti cădere e perfect. Si nu s scumpe, sunt mai ieftine decât alea din supermarket. Dacă vrei par super sănătos și strălucitor, mai poți folosi Selezin Ace. Sunt niște vitamine ffff bune pentru par, costa aproximativ 35-40 de lei, le găsești cam în orice farmacie. De asemenea, contra căderii parului e și uleiul de ricin. Il găsești la plafar, îl dai la rădăcină o data pe săptămână, apoi te speli. În timp va face firul de par mai rezistent și astfel nu prea va mai cădea. Sper ca ti am fost de folos happy

| Gabitaancutaelena explică (pentru Briannaa12):

Uleiul de ricin cat timp sa il folosesc si cum sa il folosesc? Trebuie incalzit? Si cate ore sa stau cu el?

| Gabitaancutaelena explică (pentru Briannaa12):

Multumesc frumos ????

| Briannaa12 a răspuns (pentru Gabitaancutaelena):

Eu l am folosit neincalzit și a dat rezultate foarte bune. Il foloseam în seara dinaintea spălării pe cap. De ex dacă voiam sa ma spal sâmbătă, vineri seara ma dădeam cu ulei. Il puneam în palme și masam pielea capului, îl întindeam peste tot, dădeam și pe lungimea firelor uneori. Freacă acolo un minut-doua, pune un prosop pe perna ca să n o murdărești de ulei și dormi asa, eventual prinde ti și parul cu un elastic dacă vrei, ca poate te deranjează sa ti vină pe față fiind cam uleios. Cu cât sta mai mult în cap, cu atât mai bine, deci e ideal sa l lași în păr pe timp de noapte. Poți face asta înainte de fiecare baie pe cap. Adică dacă te speli o data pe săptămână, îl poți folosi o data pe săptămână (sau mai des dacă ai tu chef). Dacă faci treaba asta minimum o data pe săptămână timp de mai multe luni (2-3), o sa vezi rezultate semnificative. La mine asa a fost. A, și vezi ca e bun și pentru indesirea sprâncenelor și a genelor, poți da și pe sprâncene și gene. Bafta!

| PaulBarosanu a răspuns:

Asta am facut eu si am ramas chel