| justme2226 a întrebat:

Am o problemă cu cojiţele de la coșuri.Cum să scap de ele printr-o metodă naturală?

11 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Intr-un caz de ten normal, ti-as fi sugerat un gel abraziv foarte fin.
Dar in cazul unui ten acneic, incearca sa-l hidratezi bine. Foloseste o crema hidratanta foarte buna si cojitele vor disparea in timp. Iti recomand o crema pentru semnele lasate de aceasta. Este de o calitate superioara si se regaseste in majoritatea recomandarilor dermatologilor:
http://www.laroche-posay.ro/......23454.aspx
Este singura metoda testata si garantata ca fiind buna. Daca vrei sa mergi pe metode mai naturale de atat, las alti colegi sa-ti ofere recomandari. Dar, ca idee, tenul acneic este un ten sensibil si cu probleme. Si, cu cat aplici pe el metode abrazive, cu atat se poate raspandi oricand infectia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

E cam alcoolica crema aia.hee hee

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Este. Insa e cea care la mine a facut treaba cea mai buna, desi, ten uscat, sensibil si cu probleme. Si nu am luat-o dupa ureche, ci chiar la recomandarea dermatologului. Asta dupa tratament, evident. Poate de prea multe ori avem tendinta sa ne pierdem in ingrediente, asa ca te inteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

De parcă dermatologul se uită pe lista de ingrediente și dacă e dermatolog, automat e și bun.
Eu, spre exemplu, dacă mă dau cu așa ceva pe față mă aleg cu o iritație de toată frumusețea.
Faptul că la tine a funcționat înseamnă că nu ai tenul așa sensibil cum dramatizezi.
Data viitoare când vrei să mai recomanzi ceva cuiva asigură-te că și știi și documentat despre ce vorbești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Chiar m-am dat cu asta acum 4 ani și m-am iritat de la ea. laughing
De dermatolog dată.
Ai fost cumva la dermatolog la Colentina?

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Eh, asta este. Ma retrag umilita si voi avea grija data viitoare sa nu mai fac recomandari care la mine au functionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preventia e cea mai buna metoda. Evita produsele care contin iritanti ( alcool, parfum, menthol, uleiuri esentiale etc. ) si foloseste un produs hidratant si un produs cu SPF minim 30 pentru ca produsele destinate tratarii acneei ( sper ca nu-ti pui pasta de dinti, ulei esential sau alte minuni ca sa-ti arzi fata ) deshidrateaza si sunt si fotosensibilizante, iar expunerea la Soare fara SPF duce la descumarea tenului.

Foloseste o crema hidratanta sau daca vrei ceva natural, utilizeaza ulei de jojoba. In cateva zile descumarile vor disparea. Foloseste doar geluri de curatare foarte blande.

Absorbtie rapida, potrivite pentru toate tipurile de ten :
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Textura emolienta pentru ten uscat sau normal :
https://www.farmacialapretmic.ro/......40-ml.html

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Iti recomand sa iti exfoliezi fata cel putin o data pe saptamana. Exista diverse exfoliante atat pe piata, cat si naturale, uite care este preferatul meu (cantitatile sunt aproximative, tu pui in functie de cantitatea pe care o vrei) : doua-trei linguri de miere, doua lingurite de cafea, doua lingurite de zahar, putin suc de lamaie si optional putin ulei de nuca de cocos sau alte uleiuri care iti plac tie pentru hidratarea fetei.Tin sa mentionez ca acest amestec este foarte bun si pentru corp.Totodata, hidrateaza-ti zilnic fata happy. Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Mai mult rău i-ai făcut.
Însă te pot ajuta eu dăruindu-ți un prieten: pe Donna!

| 89Gabriela89 a răspuns:

Dacă ai un ten uscat, foloseste in fiecare seara după ce te speli pe fata ulei de masline, (ar fi ideal sa găsești natural, nu din farmacii)

| anonim_4396 a răspuns (pentru 89Gabriela89):

O să-i provoace și mai multe coșuri.