| cdl42002 a întrebat:

Am o problema. De vreo 2 ani mi-au apărut niste vergeturi pe picioare ( chiar în spatele genunchilor )si arata nașpa si de atunci nu prea mai ies afară vara in pantaloni scurți ..inca nu stiu cum sa scap de ele. Știe cineva vreo soluție?! ( Menționez că am doar 16 ani )

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile sunt rupturi ale pielii, cauza fiind luarea in greutate rapid, pielea crapandu-se.
Din pacate o piele rupta, nu se va lipi niciodata la loc.
Partea buna este ca, ruptura proaspata este roz-violaceu, dar in timp se face alba si nu se mai observa atat de bine.
Din pacate, vergeturile nu dispar si nu se trateaza, decat prin operatie chirurgicala, de eliminare a lor.
Dar, esti jenant ca la 16 ani sa ai vergeturi, asta inseamna ca, ori esti sedentar (nu faci sport deloc), ori ai luat in greutate foarte mult.
Te sfatuiesc sa te apuci serios de facut sport, ca sa nu mai apara si alte vergeturi, ca ele se fac intotdeauna pe un tesut adipos (cu grasime).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel! Aceeași vârstă aceeași problema! La mine au apărut din cauza ca am luat in greutate. Nu foarte mult, dar brusc. Sincer, nu cred ca se pot duce cumva... eu fac sport si totuși.

| TheMadKing a răspuns:

Nu cred ca poti face ceva in acest caz pe spate am si eu asta poate de la intinderea pielei daca faci sport sau ceva.