| laudima22 a întrebat:

Am un inel de argint, iar acum s-a făcut negru, adică s-a închis la culoare. L-am băgat într-o soluție, Clor era. Și mai am unul tot la fel dar nu e de argint. Și 2 cercei. Argint. Am înțeles că pasta de dinți albește așa e. Sa dau pe o periuță cu pastă și cu apa și să frec pe ele acolo. Se albesc? Mersi!

7 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Argintul se innegreste in timp, poti sa-l speli si cu pasta de dinti, sa va albi.

| laudima22 explică (pentru Dismally):

Pastă cu apă sau pe uscat?! Adică pun pe periuță și frec!

| Dismally a răspuns (pentru laudima22):

Pune si apa ca nu pateste nimic.

| PedoBarbie a răspuns:

S-ar putea să nu fost din argint pentru că tu ne spui că s-a schimbat culoarea.

| blackann a răspuns:

Il speli cu pasta de dinti.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Intr-un bol pui o lingura bicarbonat, apoi apa fierbinte și bagi argintul în solutie. Lași câteva minute în care "plimbi" bijuteriile.Le scoți, le clătești cu apa rece și le usuci cu o cârpă uscată și le mai lași la temperatura camerei pe un șervețel sa se usuce locurile unde nu ai putut ajunge.
Nu știu dacă este recomandata aceasta metoda și pentru bijuteriile din argint cu pietre.
Folosesc aceasta curățare pe bijuteriile integral din argint.
Se ia acea patina neagră, dar nu în totalitate.

| Katoky a răspuns:

Bună!
La magazinele dm găsești soluție (Poliboy) anume pentru curățarea argintului și aurului, e undeva la 20 și ceva de lei. Este foarte bună.
O zi faină!