| lorena1gianinak a întrebat:

Azi am folosit pentru prima oara benzile cu ceara depilatoare. Pentru început doare foarte rău. După ce am îndepărtat ceara mi-au apărut câteva bubițe roșii și pielea ma ustura. Este normal? Și dacă da, când or sa treacă? Trebuie sa dau cu ceva anume după? Am șters urmele de ceara cu ulei de măsline în loc de șervețelele incluse în pachet. Sunt normale acele bubițe? Având în vedere ca e prima data cred ca e o iritație, în cât timp trece?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Da, avand in considerare ca ai folosit pentru prima data benzile cu ceara depilatorie, este absolut normal, in plus asfel de iritatii minore apar si dupa mai multe utilizari ale epilarii cu ceara, in special daca ai o piele mai sensibila, important este ca dupa epilarea cu ceara sa respecti anumite masuri de precautie cel putin 24 48 de ore, de ex evita praful, nu folosi produse care sa contina parfum sau ingrediente artificiale pe pielea prospat epilata, evita piscina din cauza posibililor microbi, bacterii care pot intra mai usor in piele, evita sportul din cauza transpiratiei care poate inrautati iritatia.
Iritatia, daca respecti regulile de igena dupa epilare ar trebui sa dispara in MAXIM 3 zile, insa daca ai noroc si ai o piele mai,, rezistenta,, va trece chiar si in cateva ore, poate chiar zeci de minute.
Pentru evitarea durerii in timpul epilarii eu folosesc sprayul remove pe care ti l recomand si tie
https://www.pcfarm.ro/......i---Remove

| Kuroo a răspuns:

E normal sa te iriti dupa. De recomandat ar fi sa aplici aloe vera sau o crema fara alcool. Cel mai bine intreaba un farmacist.