| dianaqwz a întrebat:

Bună
acum doi ani tenul meu a început să se umple cu coșuri.la început am folosit zynerit care se spune că e foarte bun însă la mine nu a dat rezultate. un an coșurile nu m-au supărat ca înainte. erau din ce în ce mai mici iar roșeața dispărea. însă acest efect nu a ținut mai mult de un an, ele s-au înmulțit. erau mai multe ca înainte.
medicul de familie mi-a recomandat skinoren, așa că am renunțat la zynerit. skinorenul nu făcea de cât să le usuce o perioadă. apoi ele își reveneau. țin să menționez că am 14 ani. de la skinoren am trecut iar la zynerit sperând la o schimbare. însă nimic. am făcut o pauză de 3-4 zile și am încercat cutadenul. Nu am mers la dermatolog. m-a sfătuit o prietenă să-l folosesc. însă coșurile continuă să iasă. mă dau de 2-3 ori pe zi dimineața și seara. îl folosesc deja de o săptămână și nu observ diferențe, știu că trebuie să aștept dar chiar nu le mai suport.

3 răspunsuri:
| 0Alexander0 a răspuns:

Incearca putin sa iti revizuiesti dieta si stilul de viata, in primul rand.
In al doilea rand, mergi la un dermatolog recomandat si stai de vorba cu el.

| dianaqwz explică:

0Alexander0
am început să mănânc mai multe fructe și legume, am dat deoparte sucurile acidulate și dulciurile.

| 0Alexander0 a răspuns (pentru dianaqwz):

De asemena ar trebui sa renunti sau sa reduci alimentatia sarata, fast food...

Si mai intai mergi la dermatolog. Cu indemnarea lui ai putea sa faci si niste analize, pentru a determina cauza, in mare parte poate fi din cauza varstei, dar pot aparea si factori care sa aiba efect asupra starii generale, ca de exemplu dieta. De asemenea, e bine sa mergi si la un cosmetician, dar mai intai sfatuieste-te cu doctorul despre asta, pentru a nu aparea situatii.