| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am 16 ani și am o problema care mă macină de mult timp.
Nu am sânii deloc dezvoltați cu toate că am menstruatie de 4 ani deja. Nu sunt slabă, sunt normală.
Mama, bunica, ele au sânii foarte mari, nu inteleg de ce mie nu îmi cresc. Plâng tot timpul...
M-am indopat cu pastile, tratamente, toate tipurile de tincturi, hormoni...si nimic nu a dat roade. Nici nu îi simt, nu mă dor deloc. Am fost la doctor și m-a scos din cabinet și a zis sa termin cu prostiile. Am fost la ginecolog și a zis ca sunt o "fetiță" si ca nu vrea sa ma ajute cu asa ceva și am luat de capul meu leacuri.
Ce mă fac? Sunt DISPERATĂ, m-am săturat să mă ascund în spatele unui sutien cu un burete imens. Sunt pur și simplu plată. Nu cred ca vreau luna de pe cer, serios acum, de ce nu ma ajuta doctorii? Chiar atât de greu e pentru ei sa imi dea ceva sa imi creasca si mie ceva acolo? Si din ce cauze nu imi cresc?
Oare am pubertate întârziată? Precizez ca nu am coșuri deloc, poate au vreo legătură cu nivelurile de hormoni, nu știu...
Vă dau funda dacă îmi dați ceva sfaturi

16 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Singurul sfat posibil este sa te concentrezi pe ceva intr-adevar folositor si benefic. Vezi-ti de scoala, de viitoarea cariera, lasa sanii. Chiar pana acolo incat sa plangi? Pe bune? In halul ala?

Pana la urma, care e problema? Cu ce te afecteaza? Cu atat mai mult la varsta ta.
Normal ca nu-ti dau nimic doctorii, ca tot ce-ar putea sa-ti dea e o bomba hormonala ce ti-ar da organismul peste cap, iar ei nu-s dobitoci sa faca asa ceva. Iti cresc sanii si-ti creste si barba, ar fi frumos?
Dezvolta-ti mintea, lasa dezvoltatul sanilor. Bai, culmea, veac nu va vad sa ziceti "Citesc zilnic 8 ore, dar imi vine sa plang ca tot consider ca nu stiu destule, ajutor." Numai sani si fund si dracu' sa le ia.
Cand vrei sa-ti pui mana pe sani, pune in loc mana pe un Dalai Lama, un Gandhi, orice vrei tu.
Plangem pentru sani, pentru prostie nu plange nimeni, ca aia nu doare.

| RobertMoon a răspuns:

Îți dau eu un sfat. Am absolvit master în Biochimie și cam știu ce se întâmplă în corpul tău. Mergi la medicul de familie sau la un cabinet bun de analize din orașul tău și fă-ți testele hormonale. Eu cred că ai o problema cu estrogenii (hormonul specific feminin care se ocupa cu maturizarea organelor sexuale la femei, creșterea sânilor etc.). Eu ți-aș putea recomanda sa iei ceva, dar dacă nivelul tau de estrogeni este normal și nu scăzut nu te va ajuta cu nimic, ba chiar îți poate face mai mult rău. Așa că întâi fă-ți analizele și apoi cere ajutorul unui specialist happy.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru RobertMoon):

Ce rău îmi poate face?

| RobertMoon a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Dereglări menstruale, sânii pot arăta ca ai unui copil gras etc, deci de aceea e bine sa îți faci testele hormonale, iar tratamentul trebuie administrat în funcție de cât e nevoie (doză)...plus că cu chestii de genul nu e de joaca, nu e o banala durere de cap sa îți zic sa iei o pastila că îți trece, deci trebuie consultat un specialist. Îți recomand să faci asta: mergi la medicul de familie și ceri o trimitere către un doctor endocrinolog, vorbești cu doctorul ăsta de problema ta, el știe ce trebuie să facă de aici, îi spui că ți-a recomandat cineva testele hormonale, iar daca e de acord cu asta de aici e simplu pentru tine.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru RobertMoon):

Eu sunt aproape convinsă că am lipsă de progesteron, am simptomele...
Oare o crema cu progesteron m-ar ajuta?
Ce părere ai despre Ona's natural cream cu 20% concentrație?

| RobertMoon a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

O să cercetez puțin și îți răspund mâine, n-am auzit de crema asta până acum.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru RobertMoon):

Multumesc mult!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Singura probelma care imi vine in minte e sa vezi daca nivelul hormonilor feminini sunt suficienti si daca nivelul testosteronului (hormonul barbatesc) nu e crescut.

Nu ai de ce sa te rusinesi si sa-ti umpli un sutien nenecesar cu bureti.
Eu inteleg ca e deranjant is daca te cocentrezi prea mult pe problema asta, chiar traumatizant, la fel ca si pentru un baiat care e supraponderal si are "sâni" dar nu trebuie sa te chinuie asta.

Mergi la medic si verifici nivelul hormonilor fetitini/fetesti si a celor masculini, si vezi unde sunt. Daca unul e prea mic si/sau celalalt prea mare, o sa stii o POSIBILA sursa.

Un lucru e clar pentru mine : Cel mai probabil e o lipsa de hormoni care trebuie si/sau surplus de hormoni gresiti, altfel nu-mi justific la 16 ANI sa fii plata, cand am vazut si stiu nenumarate azuri de fete care de la 13-14 ani aveau 85-90 si erau SPLENDIDE, corp perfect.

Ce inseamna pentru tine sani "Ft mari" la mama isi bunica? Ele sunt in forma? Ce marime si cupa au la sutien?
Eu zic ca pentru o fata, ft mare incepe de la 100-105 in sus, dar la femei abia dupa 120 e mare, daramite ft mare (mai ales ca odata cu varsta te mai si latesti in umeri, ceea ce mareste artificial circumferinta).

Eu am auzit de menstruatii grabite/accelerate chiar si la fete de 5 ani, dar intarziate, NICIODATA, mai ales sa fii plata la 16 ani.
In plus, ce inseamna la tine greutate normala?
Ce inaltime si greutate ai si o poza sau mai multe imi poti da (adresa in mesaj)?

Mesntruatia iti vine in regula, nu vine prea putin, tine prea scurt sau repeta la distante prea mari?

Cel mai probabil ai dereglari hormonale pentru ca e CLAR ca e COMPLET ANORMAL la 16 ani sa fii plata (ai fi primul caz de care am auzit eu) dar chiar daca e de vina dereglarea hormonala,sau doar o sa-ti creasca mai tarziu, chiar daca o sa creasca pana la ceea ce tu consideri "ft mari" sa nu te agiti si sa te apuci sa-ti faci operatie de micsorare.
Daca te va binecuvanta Dumnezeu si-ti va da sani mari sau ft mari, bucurate de ei si te mandreste cu ei, dar nu te atinge de ei.
Daca vor continua sa fie mici sau inexistenti si dupa vizita la medic, orice ai face, exista intotdeauna operatia de transfer de grasime de pe abdomen si/sau spate pe sani si fund, care nu e nic ft scumpa la 3-400 dolari/operatie.

Asa ca solutii sunt, fie naturale si simple, fie artificiale si mai putin simpleasa c anul ai de ce sa disperiwinking :*

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Menstruatia e total neregulată, vine și la 2 luni, iar cantitatea de sânge e relativ mică.
Înălțime: 1-62
49 kg
Am talia de 60 iar peste sâni mai puțin de 70 de cm...ca să poti să îți imaginezi cam cât de plată sunt.
Mama are cam cupa C
Mie mi se par foarte mari, că na, eu neavând mi se par mari și cupa A
Imaginează-ți doar cum mă simt vara la strand, când îmi văd colegele din clasele mai mici cu ditamai decolteul, iar eu?
Ar mai fii ceva...mi-a zis o doamna că aș avea ovarele nedezvoltate, adică mult mai mici și nu au activitate hormonala
Și da pentru mine asta a devenit o trauma de când am fost prin clasa a-3-a, și colegele aveau toate sâni.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

E clar ca e o problema.Hai sa vorbim mai multe in mesaje.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Mi-ai scris mesaj?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Da acum.Citeste-l cu atentie si astept mesajul :*.

| andreia67 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

La 60 in talie ar trebui sa ai 74 peste sani ca sa fii la limita de jos a marimii 32, cea mai mica, vezi https://www.bonprix.ro/service/tabelul-marimi deci clar sub 70 este foarte putin. Sfatul meu, care ti l-au dat si altii, e sa mergi la un medic endocrinolog care sa te vada/consulte si sa iti spuna exact ce analize sa faci si apoi pe baza rezultatelor sa iti puna un diagnostic si sa iti dea un tratament. Nu te astepta insa la minuni, cresterea sanilor tine de multi factori iar genetica joaca si ea un rol. Nu incerca tratamente de capul tau, iti pot face mai mult rau decat bine. La 1.62 si 49 de kg esti slabuta, nu anormal de slaba dar la limita de jos a IMC-ului. Te inteleg prin ce treci, si eu am "aproape A" si am trecut si eu prin etapa push-up.

| Bozgi200 a răspuns:

Pune mâna și mănâncă, dacă ești plată ce? Daca ai avea să o cu ce te-ar ajuta? Mai mult te încurcă când alergi laughing Pe la 17-18 o sa vezi că o să îți apară ușor ușor. Daca este o problemă medicală asta nu știu sad

| darkprincesskiss a răspuns:

Buna! Poate semeni cu bunicile din partea tatalui. Încearcă sa te accepti asa cum esti, ca sa te considere cei din jur frumoasa in primul rand este ca tu sa te consideri. Si nu te va judeca nimeni ca nu ai sanii mari. Nu mai lua pastile pentru ca iti poti deregla corpul si la maturitate sa fie mai rau. Daca asa este constructia ta doctorii nu cred ca au ce sa iti faca. Incearca sa treci peste acest complex deoarece nu totul consta in marimea sanilor. Nu iti mai complica viata pentru lucruri minore.

| 54kuv a răspuns:

Am vazut cat rau pot face medicamentele luate "dupa ureche". ti-as recomanda sa le opresti imediat dar sa pastrezi abalajul si sa-l poti arata medicului cand ve-i merge la consultatie. Daca unul sau doi te-au dat afara nu te opri. Crede-ma ca ti-au facut un bine (in sensul ca nu voiai sa fii tratata de ei). iti vine sa crezi sau nu dar sa gasesti un specialist buna devine tot mai greu (in ciuda a The almighty google si alte alea). si auci e vorba de la instalator, zidari, mecanici auto si pana la doctori, avocati. NU mai zic de parlamentari sau "tata" aia care trebuie sa te ajute cu nu stiu ce hartoaga.
Ideea e sa cauti medicul bun si care e dispus sa te ajute.