| FlorinaRuby a întrebat:

Bună, am auzit de uleiul de măsline că ajută la creşterea părului. E adevărat?
1.Se aplică pe părul umed/uscat?
2.La rădăcină? mă gândesc că da dar nu va fi greu să îl îndepărtez?
3.Cu câţi cm creşte părul mai mult?
4. Aţi încercat?
5.Se aplică înainte de şamponarea părului sau după?
6. E mai bine să îl folosesc amestecat cu gălbenuş de ou sau mai bine pe amândouă separat?

Răspuns Câştigător
| eleonora28 a răspuns:

Uleiul de masline nu face altceva decat sa hidrateze firul de par.
1. pe par uscat
2. in niciun caz la radacina pentru ca se va ingrasa repede
3. nu creste mai mult dar il ajuta in intarirea firului de par si nu se va mai rupe usor.
4. da, parul devine foarte matasos
5. inainte pe par uscat, numai pe lungimea parului.
6. galbenusul de ou este la fel, hidratant, deci da, poti sa le folosesti amestecate. Eu de obicei folosesc doar ulei, pentru ca il las peste noapte in cap. Are un efect uimitor. happy
Pentru cresterea parului in recomand mastile cu ulei de ricin.

masti regenerante, impotriva caderii parului

1. Masca cu ulei de ricin

Se recomanda amestecul intr-un recipient a 2 linguri de ulei de ricin, 2 linguri de miere de albine si 10 picaturi de vitamina A uleioasa. Se amesteca bine si se aplica pe par masand la radacina timp de 5 minute. Apoi masca se lasa in continuare sa actioneze jumatate de ora. Se recomanda acest tratament de 4 ori pe saptamana.

2. Masca regeneranta si revitalizanta

Aveti nevoie de o jumatate de ceasca de suc de morcovi, un galbenus de ou, 2 linguri de ulei de masline, o capsula de vitamina E, 10 picaturi de vitamina A uleioasa si zeama de la o jumatate de lamaie. Toate acestea se amesteca intr-un recipient iar modul de folosire este similar celui de la masca numarul 1.

6 răspunsuri:
| TwixulDrept a răspuns:

Nu stiu daca e bun pentru crestere dar e bun pentru hidratare, uleiul de ricin e bun pentru hidratare. Se aplica pe parul uscat dar nu la radacina la 2 cm de radacina pentru ca daca il aplici la radacina parul se va ingrasa repede. Eu nu am incercat dar am auzit.Se aplica inainte de samponare. Poti sa-ti faci masca de par din ou, ulei de masline si ulei de ricin big grin

| PinkPanther a răspuns:

Face bine parului, nu stiu daca neaparat pentru crestere dar e bun, se amesteca cu ulei de ricin, vitamina a, ou, si alte chestii, depinde pentru ce ai nevoie, si stiu ca se aplica inainte cu o ora sau 2 sa te speli pe cap.

| faaalyoana a răspuns:

Nu cred ca ajuta asa mult la regenerare.sau cresterea parului cum ti-ai dori u, mai degraba e bun uleiul de ricin se gaseste la farmacie.
uleiulnd masline este foarte bun pentru lungimea parului deoarece hidrateaza parul, il alasa suplu si stralucitor folosit macar de de 3 ori pe luna.

| clau25 a răspuns:

Nu este bun pentru cresterea parului

| lavvybubu a răspuns:

Sall
1 Pe parul uscat
2 Pe tot parul inclusiv radacina
3 Creste 2, 3 cm
4 Da am incercat
5 Trebuie tinut o zi sau 2 in cap cand parul este uscat
6Separat
Sper ca ti-am fost de ajutor! FUNDA?

| sorina1990 a răspuns:

Uleiul de masline este bun pentru parul deteriorat.Nu te ajuta la cresterea parului.Se aplica inainte de a aplica samponul.Amestecul acela de galbenus si ulei de masline este recomandat pentru parul uscat, deci daca ai parul uscat te va ajuta foarte mult.