| Katherina99 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, intotdeauna imi apar cosuri pe fata si cum eu nu le pot suporta mereu le storc. Acum dupa ce se usca ramane in urma o pata vinetie si are un aspect foarte neplacut, daca stiti cumva o crema sau o masca de fata care sa diminueze semnele acelea, nu neaparat cosurile ca alea apar numai inainte de menstruatie, eu zic fix de semnele ce raman. Multumesc ❤❤❤

Răspuns Câştigător
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună! Of, pubertatea și coșurile, marele stres al majorității. big grin O să încep prin a te sfătui să nu-i mai storci, știu că probabil nu îți place să-i vezi acolo, dar din cauza asta îți rămân și urme. După cum ai descris tu, nu e vorba de acnee, deci semnele acelea vor trece de la sine. Există doar creme pentru semnele lăsate de acnee. Deci, pentru coșurile care îți apar, îți recomand săpunul negru, asta e denumirea lui, eu l-am cumpărat de la salonul unde merg, ar trebui să-l găsești și tu tot la un salon. E maxim 8 lei și te ține o veșnicie. laughing De fiecare dată când ai coșuri, te dai cu săpunul ăla în locurile afectate pentru 2-3 minute și apoi te speli cu apă călduță. Faci asta dimineața și seara și în maxim 2 zile coșurile se usucă și dispar. Și așa nu rămâi nici cu pete care trec mai greu. happy Baftă!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O crema cu niacinamida te ajuta atat la estomparea petelor postinflamatorii, dar vindeca si cosurile in 2-4 zile. Nu le mai stoarce pentru ca risti sa raspandesti infectia in exterior si interior, rezultand mai multe cosuri si chiar complicatii, iar o pata postinflamatorie poate sa se vindece si in 2-3 ani daca nu este tratata corespunzator. Foloseste o crema hidratanta zilnic.

Crema asta are ca al 2-lea ingredient niacinamida, costa 37 lei in farmacie ( posibil sa aiba o reducere mai mare, in perioada asta, la catena ), aplic-o doar pe cosuri.
https://www.farmec.ro/......a-431.html

Serul asta are o cantitate mai mare, daca il gasesti disponibil iti recomand sa-l iei pe asta :
https://www.bilenegre.ro/....../index.php

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054060