| Tina_Cris_2000 a întrebat:

Buna, am o mica nedumerire, si nu stiam unde si la ce sa apelez, toate sfaturile sunt impartite.
Parul meu natural este saten deschis, iar acum un an m-am vopsit bruneta, iar lucrul asta mi-a adus consecinte prin faptul ca trebuie sa ma vopsesc luna de luna pentru a nu mi se vedea radacinile, ca altfel arat monstruos. Dar din cauza ca m-am vopsit de prea multe ori, imi cade foarte mult parul, si as vrea sa va intreb, cu ce as putea inlocui vopseaua? De exemplu un sampon colorant sau orice altceva, si de la ce marca.
Funda! ty

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai ok e nuanțatorul acela de la Loncolor, nu îți cade parul de la el, dar va trebui sa îți reîmprospătează mereu culoarea pentru ca tine in jur de 8 spălări.

| AliGab a răspuns:

Sfatul meu este sa gasesti o solutie sa il vopsesti o culoare cat mai apropiata de a parului tau natural ca sa nu se mai vada diferenta. Dupa aceea nu te mai vopsi si lasa-ti parul natural. Si eu m-am vopsit o data in viata mea si am regretat nespus. Mi-am asumat ceea ce am facut, am asteptat doi ani sa imi creasca parul astfel incat sa il pot tunde ca sa scot vopseaua din el si de atunci nici nu mai vreau sa aud de vopsea in par.
Eu asta sfat ti-l dau daca tu crezi ca este bun. Altceva sa scapi de efectele nocive ale vopselei artificiale de par nu cred ca exista decat acela sa renunti definiv la ea

| Bogdann1107 a răspuns:

Buna, consecintele sunt normale dupa vopsire:caderea parului, fire despicate, par deshidratat, etc.
Poti incerca vopsea de par fara amoniac sa vezi cum iti merge.
Gandeste-te ca parul arata 90% starea de sanatate ai grija si acolo!
Exista seruri/uleiuri/sampoane profesionale care pot ajuta regenerarea firului de par!
Nu folosi vopsele/sampon colorant etc. Nu sunt bune pentru scalp si sunt mai nocive.
Din pacate astea sunt consecintele vopsirii parului (se arde).
Poti prin tratamente/seruri etc.
Bafta!

| micaanonima a răspuns:

Poți folosi un tratament de par cum ar fi Aspasia