| Foxglove13 a întrebat:

Am o problema...
In vara, mi-am schimbat samponul(din Clear-pe care il folosisem mai bine de 3-4 ani in Pantene Aqua Light). Totul a fost ok, nu aveam nici o problema.Pana in toamna,cand din nou am schimbat samponul din Pantene A.L. in Syoss.
La inceput,Syoss-ul dadea rezultate mai bune decat Pantene A.L. si eram foarte multumita. Apoi, parul incepea sa se murdareasca repede.Sa apara matreata si dupa 1 zi-2 de la spalare, devenea horror.Asa ca am inceput sa folosesc din nou Pantene.Nu sunt foarte mari diferente.Cum bag mana in par,cum imi "apare" matreata, scame si alte prostii.
Ce pot sa fac?(nu-mi dati metode de pe kudica "cum sa scapi de matreata" sau alte chestii de-astea pentru ca nu ajuta)
Astept sfaturi.
Multumesc!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru matreata sunt doua variante :
1. Scoti vreo 60 de lei in sensiblue si-ti iei samponul Selsun Blue pentru matreata care te ajuta sa-ti speli parul o data pe saptamana si scapi si de matreata
2. iti iei uleiuri si-ti aplici pe scalp pana nu ti se mai decojeste

Eu am ales varianta cu samponul pentru ca am scapat mai usor si am mers la sigur. La frate-meu pentru matreata merge si samponul de la L'oreal dar ala face parul foarte fin si-l ingrasa repede.

Incearca sa-ti iei sampoane transparente care sa nu incarce parul asa tare, de preferat variante fara silicon sau spala-ti parul o perioada cu bicarbonat de sodiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: ca sa-ti mai prelungesti perioada intre spalri in sensiblue are sampon batiste uscat si e vreo 25 lei.happy

| ȘefuLaValută a răspuns:

Te tunzi zero (0.0)

| denisa_1405 a răspuns:

Daca ai folosit Clear si ai fost multumita incearca sa-l folosesti din nou si eu folosesc Clear de 5 ani si nu am probleme deloc cu matreata

| Foxglove13 explică (pentru denisa_1405):

Foloseam Clear pentru ca de-ala cumparau ai mei.Insa cu clear, parul dupa 3 zile incepea sa aiba aspect uleios.Trebuia sa port fes sau caciula ca sa nu se observe.

| CafeauaDeDimineata a răspuns:

Salut, sunt baiat, am 16 ani si am avut si eu matreata intre varta de 12-14 ani, aparuse din senin la o luna dupa ce imi scimbasem samponul cu care eram obisnuit, eu unul am facut foarte multe chestii sa scap de matreata.
Ceea ce m-a ajutat a fost sa urmez niste "reguli" cand imi spal parul:
- intodeauna folosesc apa rece
- imi clatesc bine parul cu apa
- imi pun niste sampon in mana si il amestec cu putina apa apoi il pun in par
- imi masez scalpul timp de cateva minute (vreo 3 minute de masat) cu varful degetelor ci nu cu unghiile cum obisnuiau unii parinti sa ne invete de cand eram mici sad
- dupa ce am terminat de masat nu inlatur toata "spuma" acea dintr-un jet de apa, imi dau cu cata putina apa pe par si o inlatur incetul cu incetul in timp ce continui sa masez.

Daca hotarasti sa incerci asta atunci tine mine ca matreata nu o sa dispara din prima incercare. La mine a durat vreo sapt sau doua ( ma spalam de 3 ori pe sapt ). Acum ma spal de 2 ori, in acelasi fel si chiar nu mai am nici o problema de genul. Incearca metoda asta si vezi daca merge.

| Foxglove13 explică (pentru CafeauaDeDimineata):

Asa ma spal si eu..de vreo 2-3 ori pe saptamana.Am parul destul de..lung laughing si e si des(pe langa ca e lung). Intr-adevar, e mai greu de intretinut si costisitor.Insa nu imposibil.
O sa incerc si ce ai zis tu big grin, merci de "reguli" laughing