| BonneLess a întrebat:

Buna kiss Am parul lung, aproape pana la fund si il spal odata la 2-3 zile, mi se "ingrasa" foarte repede. Care este motivul? din cauza sebumul de pe fata sau?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am aceeași problemă.
Parul gras este cauzat de o dereglare, relativ frecventa, a glandelor sebacee care secreta sebum. Substanta grasa naturala, sebumul asigura ungerea parului si protejarea sa impotriva poluarii. Insa, cand este in exces se transforma intr-o problema. Acest dezechilibru, afecteaza o femeie din patru al caror par prezinta urmatoarele caracteristici: luciu, greoi, lipit de cap chiar a doua zi dupa samponare.
Care sunt cauzele?
Acest fenomen este in principiu de natura genetica, dar stresul, nervozitatea, o alimentatie dezechilibrata, prea bogata in grasimi, o perioada de oboseala intensa, samponari incorect efectuate, utilizarea abuziva a vopselurilor chimice nu fac decat sa accentueze problema.
Ce trebuie facut?
Baza tratamentului „anti" par gras consta intr-o samponare adaptata la tipul de par pe care il aveti sau o samponare ultra-blanda cu un PH neutru. Puteti sa va spalati pe cap de cate ori doriti, mai ales daca simtiti ca este nevoie, insa tinand cont de precautiile de a nu-l agresa.
Utilizati mici cantitati de produs bine diluat si spalati-va bine, fara insa sa insistati prea mult. Nu este bine sa exagerati caci nu veti face decat sa activati glandele sebacee care provoaca un exces de sebum, ceea ce duce la aparitia parului gras si a matretii grase.
De evitat:
- samponul special pentru bebelusi sau copii, foarte bland, insa cu un efect de ingrasare, de aceea nu este deloc adaptat tipului de piele a adolescentilor sau a adultilor;
- frictionarea cu putere a capului cu unghiile in timpul samponarii;
- doua spalari succesive, caci al doilea are efect decapant;
- apa la temperatura foarte ridicata;
- feonul cu temperatura mare tinut foarte aproape de radacinile firului de par;

4 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Parul nu se ingrasa din cauza sebumului de pe fata. Automat, daca ai tenul gras, ai si parul gras. Deci secretia de sebum e mai mare si la nivelul parului, si la nivelul fetei.
Un sampon laudat de intreaga lume pentru parul gras este:http://www.aoro.ro/......iv-250-ml/
Dai un ban, dar e cel mai bun.
Uite si pareri: http://www.lookfantastic.com/......44848.html
Il mai poti comanda si de aici: http://www.carespot.ro/sampoane/kerastase/specifique-divalent/

| GeaninutzaBubulinutza a răspuns:

Nu draga meah...Ti se ingrasa deoarece il speli foarte des in timp o sati cada si parul.Incearca sa til speli o data pe saptamana, asa mi s-a intamplat si miewinking... fundita?

| KellyGreen a răspuns (pentru GeaninutzaBubulinutza):

O data pe saptamana? Vrei sa ii zica toata lumea ca ii pute parul? Normal e sa te speli de 2 ori pe saptamana.

| BonneLess explică (pentru KellyGreen):

Nu are niciun miros chiar daca e nespalat, pentru ca pun mult sampon si. big grin