| eevelin96 a întrebat:

Am un sentiment de neputinta pe care nu stiu cum sa il alin.Eu am 15 ani si nu stiu ce sa fac ca baietii de care imi plac sa imi dea atentie.Ma simt urata si ma face invidioasa faptul ca baietii de care imi plac mereu se dau la sora mea, care pare putin ca vrea acest lucru...nu stiu ce sa fac, o iubesc pe sora mea si si ea pe mine insa nu stiu ea de ce vrea mereu sa fie mai frumoasa ca mine, desi are o relatie serioasa de 4 ani, si nu o intereseaza sa aiba amanti...va rog dati-va cu parerea ce ar trebui sa fac sa nu fie mereu sora mea in centrul atentiei, ci si eu sa ma simt apreciata!

Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Pai fix asta e problema. Ca tu te concentrezi prea mult pentru a te place baieti. Banuiesc ca sora ta nu isi bate capul daca o plac sau nu baieti. Incearca sa fi mai indiferenta, simte'te bine in pilea ta, adica daca tie nu iti place cum arati crezi ca altuia ii va placea? Schimbati parerea despre tine, orcine e frumos in felul sau si conteaza mult mai mult ce ai pe dinauntru nu cum arati pe dinafara. Logic ca lumea vede cand o persoana nu e sigura pe ea si mai bine nu se baga intr'o relatie cu astfel de persoane, incearca sa fi mai sigura pe tine, incerca sa nu mai fi invidioasa pe sora ta, adica crezi ca ea vrea ca tu sa te simti intr'un fel in umbra ei? Incearca sa nu te mai concentrezi asa mult pe parerea celorlalti si analizeaza ce ti se pare ca ar trebui sa iti schimbi in comportament, vestimentatie, felul de a fi. O sa vezi ca asta te va ajuta. Si sa nu te astepti ca cineva sa te placa atat timp cat tu nu te placi pe tine.

5 răspunsuri:
| BonneLess a răspuns:

E foarte naspa daca crezi ca esti urata. Poate chiar le place mai mult de sora ta ci nu de tine, asta e... Nu poti face nimic, doar sa-ti schimbi fata sau felul in care arati. Oricum odata si`odata tot vei gasi un baiat pentru tinewinking

| Ioniboni a răspuns:

Ai grija de tine,fa ti coafuri dragute,asteaza-ti hainele,nu fii ingamfata,nu figuranta, fii populara si glumeata si sincera, si o sa ai destui pretendenti.Despre faptul ca simti invidie e firesc.Toate fetele simtim asta, fie pe surori, fie pe amice. Poarta te cat mai natural si zambeste mult.Iar daca iti place un baiat fii curajoasa si arata i asta.As mai putea sa scriu o "prostie": incearca sa descoperi ce anume place baietilor la sora ta, ca poate nu e vorba de frumusete ci de caracterul ei.Fii mai increzatoare in tine ca sigur vei avea si tu un iubit doar al tau, fara prea mult efort.Mult norochappy

| Ioniboni a răspuns (pentru Ioniboni):

Asorteaza-ti*

| danaalexa a răspuns:

Sa ai mai multa incredere in tine si sa vb cu sora ta despre astahappy.

| zac93 a răspuns:

Eu sunt in aceiasi situatie ca tine...numai ca la mine se intimpla asa cu o prietena.Cind ea nu este eu sunt in centrul atentiei, numai apare ea si eu sunt neglijata.Lucrul acesta ma doare cel mai tare.Intotdeauna ma intreb ce are ea si eu nu am.Referitor la problema ta.sora ta este mai usuratika la minte.dar tu nu esti.tu esti mai retrasa.Dar baietii intotdeauna se uita dupa fete usuratice dar cind sa stea cu cineva cauta o fata buna.Ei au o parere foarte proasta despre aceste fete care ei parca le baga in seama.dar asa ei le fac in tot felul. fara ocolish c***e. Sper ca te-am ajutat.si nu te intrista o sa vezi ca dupa citva timp se va schimba tot.happy