| Iulyka90 a întrebat:

As dori sa stiu daca poti utiliza creionul contur de buze si impreuna cu gloss-ul (sau luciul de buze) sau numai cu rujul? Nu prea am auzit persoane folosind si as vrea sa vad si parerea voastra. Ms mult!

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Conform celor de la yves rocher se poate, uite aici: http://timez.ro/arta-aplicarii-perfecte-a-rujului/

se foloseste atat creionul pentru contur, cat si pentru o mai buna consistenta a rujului dar si gloss-ul de buze.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pot fi folosite toate trei, dar nu uita ce fel de ruj folosești (se "mănâncă" repede cel hidratant), mergi pe unul mat, o pensulă de întins rujul, și un strat subțire de gloss pentru a-i da un plus de strălucire și volum.
Dacă rujul este pentru volum și mai are și strălucire, nu mai aplici nimic peste deoarece încarci buzele foarte mult.
Poți face o altă combinație, dai contur buzelor, întinzi un pic cu pensula pe buze și apoi dai cu luciu de buze, obți o strălucire pierdută în valuri, este un efect de zi.
Mare grijă și la ținuta vestimentară.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Da, insa e important ca nuanta creionului sa fie aproape identica cu cea a glosului si trebuie sa folosesti creionul pe intreaga buza nu doar pe contur.

| faramatania a răspuns:

Dacă știi să le alegi poți obține efecte favorabile.Rujul,zic eu,nu ar trebui combinat cu gloss,își pierde calitatea,pur și simplu,dar un creion de contur,da,dar perfect în nuanța rujului.Iar dacă vrei să folosești și gloss,și chiar este indicat pentru zi, pentru buze cât mai naturale, însă folosit ca atare (necombinat cu ruj), într-un strat unic, nu încărcat, și marcat discret de un creion de contur ales exact in nuanța buzelor.Cam aceasta ar fi părerea mea.

| Iulyka90 explică (pentru faramatania):

Ai dreptate! Combinatia ruj cu gloss nu e foarte reusita! Dar acelasi creion contur rosu (spre ex) pe care il folosesc cu rujul il pot folosi si cu un gloss rosu? ( separat desigur) Ms mult pentru ajutor!

| faramatania a răspuns (pentru Iulyka90):

În cazul unui gloss roșu cred că acel creion de contur nu prea-și mai are rostul, deși scopul lui este acela de a împiedica rujul sau gloss-ul să migreze.Gloss-ul nu va rezista prea mult, și va rămâne doar conturul acela roșu, care nu este tocmai estetic.Deci fără contur, în acest caz.