| Sოﺁℓ3 a întrebat:

Buna!
As vrea sa ma rad/epilez pe picioare. Cu ce as putea? Cu aparat sau cu lama? Trebuie sa ma dau cu vreo crema inainte? Nu am mai facut-o niciodata si vreau sa stiu. Va rog explicati-mi in detalii rolling on the floor
Ms muult :*
Puuuupiiiiciiii love struck

6 răspunsuri:
| EkaBuBu a răspuns:

Deeci...Prima varianta care e si accesibila si foarte buna pentru piele e ceara.Desi te doare esti gata in 10 minute si plus ca tine multhappyApoi epilatorulhappye cea mai avantajoasa ca noh si aia e ca ceara numai ca iti ia vreo 1 oratongue depinde de piele oricumhappyDupa care...Crema depilatoarehappyE accesibila dar creste la fel ca lamatongueSi nu te doare deloc dar miroase ingrozitooorlaughingSi ultima ii lama pentru ca desi te faci in 2 secunde cu ea iti distruge pielea la maximhappyDar daca te faci cu lama sau cu crema depilatoare o sa te doara mai tare cand te faci cu celelaltehappySi iti creste parul mai repede si mai inchis la culoarehappy
Si e bine sa te dai cu crema hidratantahappye foarte binehappy
Succeshappy
Funda please:*

| UrbanViolent a răspuns:

Nu uita sa te exfoliezi inainte de toata procedura, pentru a evita cresterea firelor sub piele. Apoi iti recomand sa folosesti gel de dus daca ai decis sa te razi, pur si simplu aplica pe piele pentru o buna alunecare si pentru a scadea riscul iritatiilor. Epilatul se face in general dupa baie, cand porii sunt mai deschisi si radacinele sunt mai moi. Astfel se inlatura mai usor. Atentie insa, dupa baie cel mai bine e sa iti usuci bine aria de epilare, pentru ca firele de par ude se rup usor si epilarea nu prea isi mai are sens.

| Mariiaaaa a răspuns:

Daca vrei se te epilezi cu aparat, este bine ca pielea sa fie curata si uscata. Ai grija sa nu dai de prea multe ori cu aparatul intr-un loc ca te vei irita! Cu aparatul se da in sens invers cresterii firului de par.
Daca vrei sa folosesti lama, trebuie ca pielea sa fie foarte curata si umeda( cel mai bine e sa o faci sub dus, ca atunci poti sa uzi si sa cureti permanent pielea). Tot asa, in sens invers cresterii firului de par.
Cu aparatul doare putin, insa cu lama nu doare deloc.
Sfatul meu este mergi la salon, sau daca nu poti, sa incerci cu aparatul, deoarece nu este foarte recomandat sa te faci cu lama din prima. Faci cum vrei! Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Sოﺁℓ3 explică (pentru Mariiaaaa):

Inainte de a ma da cu aparatul, trebuie sa imi dau cu vreo crema pe piele?

| Sოﺁℓ3 explică (pentru Mariiaaaa):

Dar daca ma epilez cu aparat trebuie sa imi dau cu vreo crema speciala inainte :*?

| SuperMagicSmile a răspuns (pentru Sოﺁℓ3):

Nu,daca te faci cu aparatul nu trebuie sa te dai cu nimic inainte, poate dupa daca vrei.

Si faza cu cresterea parului pai gros si negru dupa lama este doar un mit, stai linistita.