| justme2846 a întrebat:

Buna asta e pentru fete!laughing vreau si eu sa-mi fac singura niste masti pentru fata care sa aiba un suuper efect! deci nu e pentru o piele matura! pentru piele uscata si cu cateva pete nu stiu cum sa scap de ele!

Răspuns Câştigător
| Larissa_9205 a răspuns:

Pentru pete sau cu efect de peeling, bicarbonatul de sodiu e cel mai bun.Nu-l folosi mai mult de doua ori pe saptamana, altfel o sa-ti raneasca pielea.Iti umezesti mainile si iti pui bicarbonat in palme, dupa ce s-a umezit putin masezi usor fata si apoi clatesti.

3 răspunsuri:
| Larissa_9205 a răspuns:

Cea mai la indemana masca de hidratare e cea din miere de albine cu banane.Rasfata-te!

| Larissa_9205 a răspuns:

Am uitat sa-ti zic ca bicarbonatul de sodiu este foarte bun pentru cosuri si acnee.Uzi degetul, pui bicarbonat pe el cat sa-l umezesti si aplici direct pe cos.Lasi sa se usuce, clatesti cu apa calduta si repeti de mai multe ori daca e necesar.Nu are efecte imediate.Bicarbonatul are proprietati dezinfectante si cicatrizante, adica usuca cosurile. E foarte bun sa-l folosesti si pe rani deschise(daca te tai).

| anaraffaella a răspuns:

Pentru o fata cu pete, poti prepara un amestec din doua linguri de faina, doua de apa de trandafir si alte doua de suc de lamaie. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze douazeci de minute. Clateste fata cu apa calda. Pentru a preveni petele, poti folosi de doua ori pe zi un gel care are in compozitie camfor sau o lotiune astringenta.

Se ia o mână de pătrunjel frunze. Şi se pune în 100 l apă. Se fierbe timp de 10 minute. Se strecoară. Se adaugă 2 linguri de caolin şi se întinde pe piele.
Se mai poate amesteca caolin (argilă praf de la farmacie) 100g cu 2 linguri de miere, 2 linguri de suc de lămâie şi se întinde pe faţă pentru 20 minute, după care se spală cu multă apă călduţă. Se poate aplica zilnic. Cele care au pielea uscată pot pune şi 2 linguri de smântână, lucru care nu este necesar la cele cu tenul gras.