| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Cât de nocivă este manichiura semipermanentă?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

"Lampa UV folosita la manichiura cu gel creste riscul de cancer
Manichiura cu gel si manichiura semipermanenta cresc riscul de pierdere totala a unghiilor"

https://www.andreearaicu.ro/......ermanenta/

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Eu una nu mi-am facut si nu o sa imi fac niciodata manichiura cu semipermanent. Raspunsul meu la intrebare este simplu: cauta pe you tube ''indepartarea ojei semipermanente''. Te vei infricosa de cat de mult are unghia de suferit la indepartarea acelei oje, care pe deasupra faptului ca este fabricata din chimicale periculoase, este si foarte greu de eliminat, lasand in urma procesului o unghie distrusa si nesanatoasa. Eu folosesc oje cu uscare naturala, rapida, folosind si baza si coat transparent (tot cu uscare rapida), si am manichiura perfecta 2 saptamani.

| NadyPorahy explică (pentru Konata):

Wow! Două săptămâni? Ce produse folosești, adică de la ce branduri?

| DjSannan a răspuns:

Manichiura semipermanentă poate fi potențial nocivă, deoarece conține substanțe chimice precum acrilul și metacrilatul, care pot irita pielea și unghiile. Este important să se aplice în mod corespunzător și să se utilizeze produse de calitate, precum și să se evite expunerea prelungită la substanțele chimice. De asemenea, este recomandat să se evite aplicarea manichiurii semipermanente dacă aveți probleme cu unghiile sau probleme de piele. Este important să vă consultați cu un profesionist înainte de a aplica manichiura semipermanentă.