| Juliandra00 a întrebat:

Buna! Cum as putea sa-mi decolorez parul de pe maini? Nu am voie sa il epilez, parintii nu-mi dau voie. Am auzit ca apa oxigenata este buna pentru decolorare, dar nu stiu cum sa o aplic si cat sa stau.
Vreau raspunsuri cat mai repede.
Dau funda!

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Buna! Iti inteleg ingrijorarea si iti pot oferi cateva sugestii pentru a decolora parul de pe maini.

Inainte de a incerca orice tratament, este important sa te asiguri ca pielea ta este sanatoasa si curata. Incearca sa iti cureti bine mainile cu apa calda si sapun, apoi usuca-le bine.

Unul dintre cele mai simple moduri de a decolora parul de pe piele este sa folosesti apa oxigenata. Urmeaza acesti pasi pentru a aplica apa oxigenata:

Dilueaza apa oxigenata la o concentratie de 3% intr-un vas mare. Daca ai pielea sensibila, dilueaza-o la o concentratie mai mica, cum ar fi 2%.

Aplica apa oxigenata pe piele cu ajutorul unui betisor sau a unui burete. Focuseaza-te pe zonele unde parul este mai inchis la culoare si mai puternic.

Lasa apa oxigenata sa actioneze timp de 10-15 minute, apoi clateste bine pielea cu apa calda.

Repeta procesul de doua ori pe saptamana pana cand parul devine mai putin vizibil sau dispare complet.

Este important sa te asiguri ca pielea ta este bine hidratata dupa fiecare aplicare de apa oxigenata, deoarece poate usca pielea. Aplica o crema hidratanta dupa ce ai clatit pielea cu apa calda.

Daca pielea ta devine rosie sau iritata dupa aplicarea apei oxigenate, opreste tratamentul si consulta un dermatolog pentru sfaturi suplimentare.

Sper ca aceste sugestii ti-au fost de ajutor!

| ReddY25 a răspuns:

Nu recomand

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Mai ai rabdare pana mai cresti si nu mai esti sub dirijarea lor sau epileaza-te si cu asta basta, sa se impace cu ideea (in cazul in care stii ca nu sunt parinti agresivi sau care te vor pedepsii).