| Pavel_Silvia_1994 a întrebat:

Buna happy
Cum invat sa merg pe tocuri? ...pt inceput pot sa merg cu pantofi cu platforma? funda big grin

Răspuns Câştigător
| ShadeAdda a răspuns:

Faci ture prin casa. Crede-ma, te obisnuiesti dupa un timp. La inceput e mai greu, dar inveti usor-usor. Vezi sa nu-ti luxezi glezna sau sa cazi mai-stiu-eu-cum.
Si regula cea mai importanta ca sa arati ca o adevarata "Lady" pe tocuri e sa nu indoi genunchii cand mergi. Altfel arati ca o taranca venita de la tara pe tocuri.
Sa mergi pe tocuri e greu la inceput, dar odata ce inveti cum merge treaba, nu se uita niciodata (e ca mersul pe bicicleta).
Si depinde si ce pantofi ti-ai luat: trebuie sa aiba un calapod bun, care sa se muleze pe picior, nu sa-l stranga sau sa-ti faca basici sau sa te roada. Nu trebuie sa fie nici larg, ca-ti faci praf piciorul. Multi pantofi cu toc/platforme nu au calapod bun. De-aia de multe ori ti se va parea mersul pe tocuri foarte greu. Ia-ti ceva de marca, gen Leonardo. Costa, da, dar te si tin MULT MULT timp si nici nu-ti distrugi picioarele.
Bafta la exersat! O sa reusesti!

P.S.: inca un lucru, niciodata sa nu mergi incovoiata pe tocuri. Never! Mergi dreapta, cu privirea inainte, demna. Pentru a exersa acest lucru pune-ti in echilibru o carte pe capul tau cat timp mergi. Nu o tine cu mainile. Daca acea carte ramane in balans pe capul tau cat timp mergi inseamna ca mergi drept.
Iar la inceput, daca ai de gand sa iesi undeva pe tocuri (la vreun eveniment, petrecere, etc) ia-ti si niste balerini/pantofi de rezerva fara toc cu tine. Te vor durea picioarele dupa un timp (e normal). E din cauza lipsei de obisnuinta.
See ya!

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Platformele te ajută foarte mult să înveţi să mergi pe tocuri, însă, pe parcurs trebuie să încerci şi cu tocuri cui, mai mici ( de 8-10 cm), după aceea cu cele de 15.
Baftă!

| BiuL a răspuns:

In primul rand cati ai ani? daca ai 12-13 mai ai rabdare sa cresti; daca esti in 1994 cum iti zice userul incepe cu tocuri mici 5-6 cm, cumpara-ti niste pantofi comozi cu toc jos si umbla cu ei prin casa zilnic relaxata, icnearca sa stii spatele drept, eventual poti incerca sa umbli cu o carte pe cap si sa calci cu piciorul intins, sa nu indoi foarte multe genunchi si cand pasesti prima data pui tocul jos, deci calcaiul lasi greutatea corpului si apoi incet pasesti cu toate talpa, deci ultima data pui jos varful piciorului, sper ca ai inteles, dupa ce te obisnuiesti cat de cat cu tocurile joase poti trece si la cele mai inalte, cresti incet incet inaltime tocurilor dar foarte important sa iti alegi mereu pantofi comozi si stabili, sa iti tina glezna sa nu te dezechilibrezi.

| david1234567890 a răspuns:

La început poți să încerci pantofi cu tocuri mici, pe parcurs îți iai pantofi cu tocuri mai mari, cred că va funcționa.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ a răspuns:

Ar trebui sa incepi cu ceva mai simplu... fara platforma... apoi dupa o perioada, daca te obisnuiesti poti sa mergi si cu cei cu platforma.

| Marybm a răspuns:

Cel mai ok ii sa mergi la cumparaturi sa zic si sa impingi caruciorul... thinking sau nuhs eu umblam prin casa laughing) sau prin curte depinde unde locuiesti. deci ideea cu carucioru ii cea mai ok thinking

| TheLegend1997 a răspuns:

Da..cu platforma e mai usor. pai in primul rand cand iti cumperi nu incepe cu tocuri foarte inalte. ca sa te obisnuiesti poartă-le in casa ca sa iti obisnuiesti piciorul. dar totusi sa nu exagerezi cu tocurile ca nu sunt mare fffsss