| Kidd_2736 a întrebat:

deci am o mare problema.am cateva cosuri pe fata...de la pubertate.nu foarte multe.
problema este ca am mai multe puncte negre. o groaza as putea adauga.
cineva mi-a recomandat gelul de curatare de la bioten si crema zynerit.
eu am tenul gras.sunt ok?
am folosit si creme abrazive dar nu au functionat iar cand am fost la un dermatolog mi-a recomandat skinoren, care, de asemenea nu a functionat.

Răspuns Câştigător
| Vali87 a răspuns:

Depinde cat ai folosit Skinoren - trebuie folosit minim 4 luni, stiu ca nu suna incurajator dar crede-ma asa este. Skinoren e bun pentru ten gras dar trebuie folosit o mai lunga perioada. Totodata exista posibilitatea ca la inceput sau dupa 2 3 4 saptamani de la inceperea tratamentului sa se inrautateasca situatia, nu este obligatoriu dar este posibil. Eu chiar in seara asta o sa incep sa ma dau cu skionoren si te-as ruga sa imi spui cat l-ai folosit PLEASEEE!
Asa o alta crema buna pentru o acnee usoara este Brevoxyl.
Dc ai ten gras cu exces de sebum iti recomand Keracnyl cu care sa te dai seara intr-un strat subtire. Eu il folosesc si mi-a redus excesul de sebum de pe obraji dar nu si de pe frunte si nas. Dar asta s-a intamplat dupa vreo 1, 5 luna de utilizat. Prin urmare asta e secretul - CONSECVENTA. Dimineata te poti da cu o crema matifianta eu de exemplu folosesc Effaclair M de la LA ROCHE si nu e extraordinar dar e cat de cat bun. Si le folosesti pe amandoua in paralel una seara cealalta dimineata. Pana si Brevozxyl stiu ca e bun pentru exces de sebum dar trebuie sa il folosesti mai mult timp. Ziua te mai poti sterge cu niste servetele umede dar SA LE STORCI sa nu te dai cu ele ca sunt pline de apa si dc te dai cu ele asa tenul o sa iti secrete si mai mult sebum si totodata te mai poti da inca data cu crema matifianta. O iei si tui cu tine la scoala la liceu unde esti si te duci la baie te speli pe maini si nu te vede nimeni ca te dai. Si ai sa vezi ca daca urmezi sfatuyl meu dupa 1, 5 luni 2 luni o sa observi o ameliorare. Pentru spalare poti folosi geluri de purificare de la Ivatherm, La roche, Ducray sau Bioderma sau altele ca sunt mai multe sau o varianta mai ieftina poti folosi Dove fie hidratant fie care exfoliaza, ambele sunt blande si nu te iriti. De la unele geluri te poti irita.
Sper sa iti fie de folos sfaturile mele.
Bafta!
SI ce e mai important - CONSECVENTA.

4 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Am uitat sa iti spun ca si skinoren e bun pentru pct negre sau chiar Brevoxyl, acum depinde de la caz la caz, fiecare ten este unic si reactioneaza in mod diferit. Pentru pct negre mai pot fi bune Glyco a ca are acid glicolic 12%. Sau o varianta mai scumpa si mai dificila sunt peelingurile chimice cu acid glicolic sau salicilic - dc te duci la clinici de stat sunt dermatologi care fac asa ceva si o sedinta e cam 100 RON sau un pic mai mult doar ca trebuie sa faci mai multe sedinte 2 3 4 depinde. De ce zic de clinici de stat ca dc te duci la clinici private e cel putin 300 de ron sedinta. Deci...
Stiu ca ultima varianta e mai complicata dar eu ti-am scris sa stii si tu.

| Bubless a răspuns:

Skinorenul e foarte bun. Dar trebuie folosit pe o perioada mai lunga(2 luni) si va da roade.

| BubuuLinna a răspuns:

buna! nu mai folosi nici o crema ...mai bine le lasi asa si nu le atinge ca ai sa vezi ca o sa-ti treaca.si eu am patit la fel si ma tot dadeam ca multe creme ca credeam ca o sa'mi treaca... daca tot te dai cu tot felul de creme o sa ti se faca gropite pe fata si arata foarte urat ai incredere happy

succes :*

funda?batting eyelashes:*

| Kidd_2736 explică:

@bubuuliina : punctele negre nu dispar, si sunt foarte greu de tratat.