| NYØ2002 a întrebat:

Buna,eu sunt Gabi, am 17 ani, sunt din Husi, Jud Vaslui si am tenul inchis.Toti isi bat joc de mine din cauza asta, fetele nu ma plac, toti sunt rasisti din ziua.Parintii mei au tenul mai deschis.E posibil sa ma albesc cu timpul? Mama asa imi spune sau imi da sperante false? Oare o fi si de la soare? Cica iarna ma mai deschid si nu stiu daca este vreo diferenta cand e iarna si cand e vara, pe burta si pe bulane sunt deschis, dar pe fata si pe gat sunt inchis. Pai nu stiu ce sa mai fac, tanjesc dupa o iubita, sunt innebunit

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am recomandat ce crema sa iti iei pentru albirea tenului dar vad ca nu bagi nimic la cap. iti mai spun odata crema se gaseste in farmacie e de la Cosmetic Plant este cu lamaie si e ieftina. nu exista nici o metoda sa fi mai alb permanent asa o sa ramai toata viata, cu timpul tenul ti se va inchide mai rau, deci vei fi din ce in ce mai inchis la culoare nu invers. cumparati crema aia daca vrei sa fi mai deschis la ten. eu nu cred ca culoarea este problema ci nu sti tu sa te remarci si sa atragi sexul opus, umbla cu baieti mai mari si invata de la ei. si eu as vrea sa fiu mai alb eu chiar am fost discriminat din cauza ca sunt mai brunet, romanii intr-adevar sunt rasisti si superficiali dar nu toti

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma dau cu fol de ten ca zice lumea ca sunt gay.Eu poate m-as albi cu timpul ca asa au fost si parintii mei cand erau mici.In orasul meu Husi(jud Vaslui)Multi rad de mine si imi spune ca seman cu Guta, eu dimpotriva eu urasc manelele, eu ascult melodii cu Vibe(Ian si Azteca-Bag un blunt etc)
Si care e faza cu pudra ma face alb alb, ca eu nu vreau sa se cunosca prea tare, vreau o culoare decenta incat sa fiu acceptat in societate.Eu aici in Husi nu ma descurc cu fetelele dar cand eram la scoala de vara din Iasi spuneam glume, ii faceam pe toti sa rada ca spuneam de scarpinatul gogosii? si etc, daca era asa macar o fata dintre toate sa se combine cu mine, altele au, altele mint ca au ca nu le place cum arat etc etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Ce am zis eu si ce ai inteles tu laughing
Tu ai probleme serioase nu te supara.eu ti am zis sa iti cumperi crema nu fond de ten. daca iti cumperi crema nu o sa se observe numai daca te dai prea mult. si cu fond de ten daca il aplici cum trebuie nu o sa se observe.si nu, nu o sa albesti evrntual ca sa nu devii si mai inchis poti sa iti iei crema cu protectie solara de la farmacie dar crema trebuie sa fie potrivita tenului tau. cei care isi bat joc de tine ar trebui sa ii eviti.
Cumparati crema aia daca vrei un ten mai frumos. dar inainte sa te dai cu ea pe fata spalate cu apa pe fata si sapun. eu ti as spune altceva aceptate asa cum esti si nu te mai lua dupa toti. spunale sa nu te mai judece dupa culoare ca nu ai personslitate de rrom si ca esti diferit nu esti ca ceilalti sa nu te bage in aceeasi oala cu ceilalti.

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Aia e special crema de albire a pielii ca am si eu crema de albire acasa

| Beyou799 a răspuns:

Poate ca e de vina conjunctura de vorbesti de rasism, adica ai avut ghinionul sa intalnesti multe persoane rasiste dar sa stii ca nu toti sunt asa, e aiurea sa fii rasist, acum ar insemna ca si cei cu alta culoare la piele sa ii urasca pe cei cu pielea deschisa...lume parca nici nu gandeste, nu stiu, se influenteaza unii pe altii ca sa detina aceeasi parere, idee. Cei din jurul meu de exemplu adora pielea inchisa la culoare si abia asteapta sa vina vara sa se bronzeze cat mai repede, ti-am zis, ai avut tu ghinionul sa nu intalnesti persoanele potrivite. Cat despre faptul ca iti place tie tenul ma deschis si il vrei tu neaparat asa, sperantele nu sunt false, daca parintii tai au tenul mai deschis, genetic te poti schimba, la fel si culoarea ochilor si paruluix, se pot schimba de la o anumita varsta. Iar daca doresti sa faci tu ceva pentru asta, poti folosi creme pe baza de albire a tenului cu lamaie. Daca te dai cu apa pe fata si iesi afara fara sa fii uscat complet pe fata, te bronzezi repede. Si ca sa eviti sa te bronzezi poti folosi o crema anti radiatii solare si antii bronzare, cu protectie solara, cu un anumit spf potrivit tenului tau, dar de asta intrebi la farmacie, si de asemenea, dusuri dese. Exista solutii pentru asta, o fosta colega avea pielea foarte inchisa la culoare, si dupa 1 an sau 2, avea pielea mai deschisa cu cateva nuante, deci se poate. La fata esti mai inchis datorita soarelui, si cu timpul, poate ramane asa tenul pentru ca nu folosesti crema cu protectie solara, altfel, tenul tau ar fi mai deschis de la mama natura. Cat despre faptul ca iti doresti o iubita, trebuie sa tii cu adevarat la fata respectiva nu sa-ti bati joc de sentimentele ei, si sa o cuceresti abia dupa ce esti sigur de sentimentele tale, nu doar de dragul de a avea o iubita ca sa nu fii tu singur. Si vezi si daca sentimentul este reciproc, daca esti respectuos, sari in ajutor, esti manierat, sigur o vei cuceri pe fata pe care o placi. Toate tin de tine sa stii. Bafta!

| NYØ2002 explică (pentru Beyou799):

Merge oare la anul in primavara sau cand incepi caldurile mari si imi iau o crema antibronz? Si cum o sa ii spun? Si imi mai dai sfaturi de deschiderea pielii fara sa imi afecteze pielea?

| Beyou799 a răspuns (pentru NYØ2002):

Da, functioneaza. Stiu persoane care de la 14 ani folosesc crema de deschidere a tenului pe baza de lamaie. Cat despre crema antibronz, adica cu protectie solara, exista si pentru copii, deci nu cred ca la varsta ta afecteaza, plus ca poti intreba farmacista. Pentru tenul tau e recomandat un anumit spf. Iar cand folosesti crema antibronz cea de care stiu eu, nu ai voie sa mai folosesti si alta crema...asa ca cea pe baza de lamaie mai bine o folosesti iarna, primavara, poate si o parte din toamna, iar in rest cea antibronz.

| anonima0417 a răspuns:

Bă Gabi eu cred ca te stiu, cunosc multi din Husi chiar daca eu s de langa Bucurestilaughing)Stiu ca n are leg cu intrebarea. Trebuie sa te iubesti mai intai pe tine daca vrei sa te iubeasca si ceilalti!

| aanaaaaxqq a răspuns:

Daca vrei un ten mai alb, spala te in fiecare dimineata cu apa rece pe fata, ai grija de fata ta si astea si cu timpul chiar vei vedea rezultate, dar pana atunci de poti da cu un font de ten mai deschis sau cu pudra

| NYØ2002 explică (pentru aanaaaaxqq):

Sunt gay sa ma dau cu fond de ten? Cu pudra nu stiu cum e dar vreau sa fiu mai deschis nu alb ca varul, eu vreau o culoare care sa fie acceptata in societate si ma spal in fiecare zi cu apa rece

| aanaaaaxqq a răspuns:

Spala te cu apa rece in fiecare dimineata, mai des, ai grija de fata ta si vei vedea ca o sa ai tenul mai deachis, pana atunci poti folosii pudra, sau font de ten mai deschide decat tenul tau

| NYØ2002 explică (pentru aanaaaaxqq):

Eu ma spal cu apa rece in fiecare dimineata dar daca folosesc fol de ten o sa se cunoasca si o sa spuna astea ca sunt gay, nu stiu cum e faza cu pudra dar nu vreau sa fiu foarte alb, o nuanta ca sa pot fi acceptat

| Rrrtttytygds a răspuns:

Nu știu ce a zic în legătură cu tenul tău deoarece eu nu îl văd ca o problema sau un impediment în calea unei fete care cu adevărat de merita. Daca cu adevarat te
Vrea acesta nu e un obstacol. Doar ca persoanele care merita trebuie așteptațe, așa ca nu îți pierde speranța! Nu te schimba doar ca sa fii acceptat de o anumita fata...