| nyoentox2002 a întrebat:

Cum îmi pot albi tenul? Nu știu dacă așa sunt eu,gen mereu știu că am fost negru și pe față și pe gat și mereu mi-am luat și încă îmi iau Bully pe chestia asta. Prin iarna eram deschis și pe mâini și când a venit vara hop m-am inchis,gen cel mai închis sunt pe mâine,oleacă mai deschis pe față și gat! Foarte deschis sunt pe picioare și burtă!
O sa îmi spuneti sa nu fac contact cu soarele, dar nu am cum că jobul meu curieratul pe bicicleta mă obligă să stau în soare! Sepci și pălării nu port că îmi stă că dracu, mă gândesc dacă mă pot albi într-o clinică sau cu operație!

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Si daca operatia ti-ar desfigura fata / pielea? Nu mai bine ai purta o sapca sau o palarie?

Ca "dracu" iti sta pentru ca ai tu stima de sine scazuta...

Fi mandru de tine si dobandeste-ti increderea in tine si respectul...Razi la nesimtirile lor...Sunt propriile lor frustrari si suferinte pe care le arunca pe altii.

Bullying-ul poate fi din orice...Si pentru simplu fapt ca nu le place tricoul pe care il porti...Deci daca nu ar avea motivul culorii pielii tale, s-ar lega de orice altceva.

Stiu cat de greu e...Dar peste cativa ani, vei ajunge la vorbele mele.

| nyoentox2002 explică (pentru Sophieka):

Cu șapcă nu îmi stă bine că am părul creț și mare cum e și în poza de profil, cu pălărie nu cred că îmi stă bine, oricum până la anul îmi iau masina

| Sophieka a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu zic ca esti tu prea negativist si usor influentabil.

Esti frumos, tanar si ai unicitatea ta.

Iti recomand cu, caldura sa practici afirmatii pozitive / meditatii ghidate (gasesti gratis pe Youtube) pentru stima de sine, pentru vindecare emotionala, pentru sanatate.
Daca doresti, iti trimit cateva link-uri.
Ce imi e util in cazul meu este si Biserica si Rugaciunile...Tu ca tanar probabil nu prea esti orientat spre religie dar iti poti cauta propriul tau dialog cu - Creatorul (fara sa rostesti rugaciuni din biblie sau din carti de rugaciune)

| nyoentox2002 explică (pentru Sophieka):

Eu nu cred in Dumnezeu

| 4evergentleman a răspuns:

Băieții ca noi sunt cei mai cautati de fete,daca sunt bsudti cafe îți dau bully iiti dau că ei știu că te plac multe fete in taină dar nu au tupeu sa îți spună,dar băieții știu așa că de oftica te ia la mișto din frustrate,daca și fetele o fac înseamnă că sunt prosti educați,rasiști sau bolnavi psihic! Și eu sunt ciocolatiu și as vrea sa fiu mai alb dar am văzut că multe sunt atrase de mine dar eu sunt timid,anxios și depresiv,de abia pot ieși din casă de la anxietate,dacă eram mai vorbăreț le footeam pe toate dar nu sunt din păcate că sunt introvertit când eu arăt a smecheras,a om periculos fizic când în colo sunt foarte la locul meu. Și eu am fost discriminat din cauza asta in copilărie că eram mai negricios,te înțeleg perfect,din cauza țiganilor care fac numai rău ești perceput așa și luat sub roți,pe toți țiganii ii baga în aceeași oală sau cei care au tenul închis. E rasism mare la noi nu ai ce sa faci,nu poți schimba nimic,asta e educația,tu poate ești român și ai tenul închis ca țiganii și tu se pare nedreot sunt și alții care sunt așa,nu ești singurul,și cu mine se făcea glume, Bully când eram mai mic,unii îmi zic chiar porecle denigratoare legate de piele și culmea ironiei este că eu sunt alvi dar tot țigani sunt,țiganul poate fi oricum că tot tigan e și în ziua de paste!
Nu mai ii baga in seama,evitai,nu ești obligat să vorbești cu cei care nu te respecta.
Retine, este un avantaj mare sa fii ciocolatiu,creol,fetele sunt moarte dups băieți de ăștia,dar când ești timid te considera lumea fatalau sau prost și de aia fac mișto că țiganii sunt șmecheri și foarte încrezători în ei,foarte tupeiști, tu din cauza faptului ca ești mai negru ești perceput că fiind tigan chist daca nu ești, și dacă nu ai personalitatea lor puternica și atitudinea lor ești ridiculizat, fiindcă țiganii sunt șmecheri nu prosti, și aia care au câteva clase sunt smecheri.

| Smmo a răspuns:

Stai cuminte, pielea ta este sanatoasa, nu are rost sa incerci sa o albesti cu diverse si apoi sa ajungi sa-ti plangi de mila. Sapca poti sa iti pui ca macar sa nu faci insolatie, o camasa care sa iti acopere bratele sa ai la tine, daca e prea cald o dai jos.
Sunt oameni care au vitiligo de exemplu si ar fi superincantati sa isi poata albi pielea dar nu am vazut vreunul sa apeleze la proceduri drastice si in niciun caz vreunul care sa se vindece sau sa se uniformizeze coloristic vorbind din cati stiu. Apoi mai este Michael Jackson care el stie ce si-a facut, dar nu a ajuns prea bine dupa cum stim.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Https://ladys.ro/program-afiliere-avantajos-ladys.php?affId=MMxdGAGg
Înscrie-te aici, uita te la produsele de albire și vezi ca exista crema. Comanda și in 2 zile îți ajunge. In plus, ești drăguț așa cum ești tu

| nyoentox2002 explică (pentru Mihhhhhhhh):

Am incercat tot felul de creme degeaba

| LenaNikolaevna a răspuns:

Bunăă! În cazuri extreme, există creme pentru albirea pielii, dar ești sigur că asta îți dorești, doar pentru că niște tineri needucați nu găsesc altă cale de a se distra decât prin zeflemea? Atât de mult îți pasă de opiniile lor? Într-o asemenea măsură îți pot dicta niște străini gândurile, acțiunile și traiul?
Eu am fost multă vreme complexată din pricina trupului meu, fiindcă arăt mai mult a copilă decât a femeie, eu având 27 de ani, iar standardele frumuseții de astăzi fiind așa cum știm că sunt. Cu toate astea, știi ce am făcut într-o zi, sătulă de atâtea ocări pe care mi le adresam neîncetat? Am mers înaintea oglinzii și mi-am zărit îndelung chipul, cu trăsăturile lui asimetrice, imperfecte, apoi mi-am cercetat trupul costeliv de la claviculă până la degetele piciorușelor și, în cele din urmă, mi-am închipuit cum aș fi arătat eu cu alte trăsături, cu unele ce n-ar fi putut trece neobservate și s-ar fi încadrat în parametrii frumuseții desăvârșite ale "influenceritelor". Închipuindu-mi asta, m-au cuprins o tristețe nemărginită și un dor până la lacrimi de mine însămi. Mi-am dat seama că nu eram doar o copie a celorlalte, un simulacru nereușit, nu eram un trup sculptat, nu eram un chip dumnezeiesc, dar eram eu și nicio domniță din întreaga lume nu era ca mine. Unde mai pui că adevărata frumusețe izvorăște din suflet? Știi, Dumnezeu nu ne-a creat așa întâmplător și nici nu a greșit când a făcut-o. Opera Lui e perfectă, deci și noi suntem, chiar și așa plini de imperfecțiuni cum ne vedem uneori.
P.S. Ți-am văzut chipul în poză și crede-mă că ești un nătăfleț dacă încerci să schimbi ceva la tine. Iubește-te, ești frumos!

| nyoentox2002 explică (pentru LenaNikolaevna):

Gen eu sunt confuz și nu știu dacă arat bine in realitate, in oglinda mă văd alte zile frumos alte zile urat, in selfiuri arat bine dar când mi se face poza cu camera de pe spate arat urat rau