| minime3 a întrebat:

Buna fetelor! Care e cea mai buna metoda de epilare si daca se poate face acasa? In afara de epilarea definitiva, la ea nu imi permit sa apelez. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu ceară te poti epila tu singură acasa

| minime3 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ceara rece sau incalzita? stiu ca sunt amandoua valabile

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru minime3):

Încalzită

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuei sa-ti spun ca epilarea definitiva nu exista, este doar temporara si asta iti spun din experinta proprie ca am incercat-o si singura acasa cu aparatul si la un centru cosmetic, si dupa mii de dolari cheltuiti, parul a continuat sa craesca.
Parul creste dupa un timp, peste ca el este stimulat hormonal si acest proces se opreste numai cand mori.

In ce priveste epilarea se poate face in functie de ce suporta si prefera fiecare persoana:

- epilarea cu ceara calda - prima oara este indicat sa o faci la un salon de comsetica ca sa ai idee daca suporti stiluld e smuls si sa vezi cum se face procedura corecta ca sa ti-o poti afce singura, acasa.

- epilarea cu crema epilatoare - se face numai daca nu ai alergie la acea crema. Asadar se pune pe un segment mic de picior si se testeaza crema, ca sunt eprsoane alergice care fac imediat basinici de la acea crema

- epilarea cu aparatul epilator - care smulge firele de par din radacina - se poate face acasa de catre oricine, dar trebuie sa vezi daca suporti acest lucru.

- rasul/barbieritul picioarelor cu un aparat de ras.
Acesta NU este un procedeu de epilare ci de ras/barbierit parul, fiindca taie parul de la suprafata pielii, dar este cea mai comoda si rapida solutie sa scapi d eparul nedorit.
Rasul se face folosind o spuma de barbierit sau apa calda si spuma de sapun. Se da cu aparatul de ras intotdeauna de sus in jos, fiindca daca dai invers, faci iritatie, ti se inrosesc porii si te mananca pielea.