| TweetyRebeLa a întrebat:

Buna fetelor! Ma ajutati si pe mine? big grin Voi ce metoda de epilare folositi in general? Pana acum am folosit crema, lama dar si benzile de ceara rece(care mi-au produs o iritatie groaznica, chiar daca mi-am luat masurile necesare). Eu ma gandeam sa incerc ceara traditionala, dar nu stiu care ar fi mai buna. As vrea din aceea refolosibila (folosind-o doar eu nu exista risc). Dar nu stiu de unde sa iau pentru a fi sigura ca este de calitate. sad

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Eu ma fac cu ceara calda. sunt role din acelea care le pui la incalzit intr-un aparat de al lor si ma ia cu benzi. ma face o cosmeticiana. pentru ca singura e cam greu sa te faci pe spate, intre picioare.
la inceput ma facea cu ceara traditionala, de care spui tu, insa acum ma face cu din asta. si e totul ok.
pe lama cel putin nu mai pun mana in viata mea. m-am facut cu lama la sub brat din clasa a4a si in clasa a9a m-a facut cu ceara si m-a durut groaznic.
iar iritatia mie imi trece pana a2a zi. dupa epilare imi da ori cu ulei ori cu o crema hidratanta.

| TweetyRebeLa explică (pentru PrecioussGirl):

Eu in Buzau nu am gasit pe cineva care sa epileze la domiciliu, iar de salon chiar nu am timp. Am si eu ceara cu rola din aceea dar am reusit sa ma epilez cu ea doar pe maini laughing.

| PrecioussGirl a răspuns (pentru TweetyRebeLa):

hee hee) nu stiu ce sa zic. intr-adevar si pe mine ma face acasa big grin.
o prietena ceva care sa te ajute? thinking care are o mana mai indemanatica big grin

| carminaburana43 a răspuns:

Lama folosesc si eu si fata mea si e f ok pina acum.De ceara sincer mereu mi-a fost frica ca doare nu am incercat niciodata, dar tu daca vrei...

| TweetyRebeLa explică (pentru carminaburana43):

Am folosit si eu lama dar firul s-a ingrosat prea tare. Eu fiind bruneta si cu pielea alba nu da bine. Dupa lama, a2-a zi deja se simte firul straight face.

| carminaburana43 a răspuns (pentru TweetyRebeLa):

Inseamna ca ai alta constitutie.Atunci ramine doar ceara.Ei, ei trebuie sa suferim pentru frumusete.

| TweetyRebeLa explică (pentru carminaburana43):

Da, asa este. Uneori invidiez baietii laughing

| corinusdeplus a răspuns:

Eu am inceput sa ma epilez cu epilatorul, mi-am luat unul de curand, cat de cat performant, dar parca nu sunt multumita de el. Ceara e cea mai buna...Sunt la niste borcanele de plastic sau la conserve si se gasesc la orice hipermarchet.Le incalzesti si le muti intr-un castronel de preferat de metal si dupa ce ai folosit-o o strecori si pui o folie pe ea sa o pastrezi pana la urmatoarea folosire.

| TweetyRebeLa explică (pentru corinusdeplus):

Multumesc multbig hug. Stii cumva cum se numeste acea ceara si cam cat costa? (aproximativ)

| corinusdeplus a răspuns (pentru TweetyRebeLa):

Pai a luat-o sora mea mai demult, dar cred ca e cam in jur de 10 lei cutiuta si te tine mult, mult timp.Cand ma mai duc pe la hipermarchet ma uit si o sa-ti dau un msj, daca nu ai fost tu intre timp sa-ti faci o parere...

| TweetyRebeLa explică (pentru corinusdeplus):

Am fost, dar nu prea stiu marca pe care sa o aleg. Nu toate sunt bune

| corinusdeplus a răspuns (pentru TweetyRebeLa):

Pai cred ca alea de care iti spun cred ca sunt de la gerocossen, dar nu stiu sigur. Oricum sunt mai bune cele in cutie de metal decat cele in cutie de plastic.

| TweetyRebeLa explică (pentru corinusdeplus):

Nici nu stiam ca firma asta are ceara in lista lor de produse. Eu stiam de benzi. Am cautat cam peste tot si nu gasesc decat de la veet, sesu si alte firme din astea. Ultima speranta este carrefour. Sper sa gasesc

| TweetyRebeLa explică:

Cea mai mare problema a mea este ca firul de par este destul de gros (am folosit lama mult timp) si pielea putin mai sensibila. Perfect nu? crying

| elisadaravoina a răspuns:

Pai... mai intantai : dupa ce ai folosit benzile cu ceara trebuia neaparat sa foloseti un ulei de corp za sa nu se irite...si sa nu te mai epilezi cu lama fiinda parul sa va indesii si picioarele tale v-or arata ca a unui barbat si nu cred ca ai dori acest lucru, sfatul meu pentru tine este sa te epilezi cu benzi si dupa sa te dai cu ulei de corptongue

| TweetyRebeLa explică (pentru elisadaravoina):

Am incercat deja - am folosit unul special pentru asa ceva de la farmacie. Nu vreau sa mai folosesc benzile, iar lama am folosit-o deja mult timp. Am postat intrebarea tocmai pentru ca vreau sa renunt definitiv la ea