| MeridaOcean a întrebat:

Buna fetelor! Voi de la ce varsta ati inceput sa purtati tocuri? Eu am 13 si nu am purtat niciodata, sincer ma cam incomodeaza.Am colege care poarta de prin clasa a 5a si n-au niciun stres,si ma simt cam prost ca nu port si eu sad Toate fetele la banchet o sa aiba pantofi cu platforma si ma tem ca daca imi cumpar atunci, nu o sa merg deloc calumea.Nu este vorba ca nu ma lasa parintii, dar intotdeauna am preferat niste balerini comozi sau tenesi.Voi ce parere aveti?

15 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu mi-am luat la 13 ani o pereche de cizme cu platforma de 7 cm si de atunci le port pentru ca sunt foarte frumoase. Din fericire( sau nu) eu am o problema cu tendoanele si merg doar pe varfuri asa ca nu am probleme sa merg pe tocuri foarte inalte. Insa la banchet sa stii ca nu e neaparat sa porti tocuri, poarta ce iti place tie, multe fete la banchet vin cu balerinii la ele si ii poarta mult mai mult decat poarta tocuri.

| mona a răspuns:

De la 15 ani am inceput sa port tocuri dar numai la ocazii mai speciale[prefer ceva mai comod]

| Doηηa a răspuns:

Eu una ador să port tocuri!
Am început să le port din ce în ce mai des de la vârsta de 16-17 ani.
(Nu văd rostul în tocuri la copile de 13-14 ani.Se vede urât plus că nu le stă nici bine, sunt sigură.)
E ușor să mergi pe tocuri, stai liniștită.
Gusturile nu se discută...

| Fragile a răspuns:

Eu am 13 ani şi nu port, porţi ceea ce îţi place şi cu ce te simţibine.nu trebuie să te laşi influenţată. Eşti unică aşa cum eşti şi trebuie să te simţi bine. Dacă vrei neapărat să porţi tocuri la banchet caută o pereche mai drăguţă dar comodă şi exersează cu câteva zile înainte.Succes.

| simonamaria a răspuns:

Buna! Nu cred ca exista o anumita varsta pentru tocuri, la fel cum nu exista varsta pentru ceea ce iti place. Daca ai un hobby o s ail ai si peste ani, asa ca daca tu te simti bine purtand ceva comod precum tenesi e tot ce conteaza! Si lasa-le pe colegele tale, nu strica sa fi diferita! Nici eu nu port tocuri sunt adepta sport-hip-hop la haine, insa acum 3 ani la banchet am avut rochie si sandale cu toc..si m-am descurcat bine, am dnasat nu am avut nici un fel de probleme.Atunci cand o sa ti el cumperi pentru banchet sa nu fie un toc exagerat, ca nu esti obisnuita, si ii poti proba prin casa ca sa te obisnuiesti pana al banchet.

| eatpraylove a răspuns:

Eu am 15 si port tocuri doar la petreceri si nu pot sa spun ca sunt un mare fan al tocurilor mai ales ca sunt si destul de inalta si sincer si eu prefer balerinii, acum depinde de tine eu zic ca e ok daca iti iei tocuri care sa fie comode si poti sa-ti iei cu tine balerini, eu asa am facut la banchetul meu happy. Faci cum crezi si cum te simti tu mai bine, sper ca te-am ajutat :*

| Kasia a răspuns:

Cam de pe la 15 ani. daca tu nu te simti bine pe tocuri nu purta.nu e o regula si nimeni nu te obliga.mie imi place sa port tocuri...ma simt mai increzatoare si mai frumoasa.

| MaskOfSanity a răspuns:

La banchet, în clasa a 8 -a am purtat balerini. Sunt înaltă şi n-am nevoie să port pantofi cu toc. Oricum, nu-mi plac. Prefer tenişii şi bocancii.

| kx123 a răspuns:

Eu am 15 si nu am purtat tocuri pana acum. Stai linistita, inainte de banchet cumpara-ti o pereche de pantofi si mergi cu ei ceva timp prin casa. Cel putin o saptamana. Asa o sa te obisnuiesti.

| MadyHas a răspuns:

Eram clasa a6a sau a 7a...Si acum merg la soala pe tocuri in fiecare zi, fie vara fie iarna...Pana la banchet ai timp sa te obisnuiesti cu ele.Cumaparati si poartale prin casa pana te obisnuiesti

| PisicutaMea a răspuns:

Pai eu nu prea port tocuri, iar cand port prefer pe cele cu talpa ortopedica(platforma)decat cele cui sau altfel. Daca te simti bine in balerini poti sa porti o rochita care sa se potriveasca la balerini.Din experienta proprie la banchet la mine toate fetele sau descaltat, pentru ca aveau tocuri si le dureau picioarele de la dans.Deci nu are nimic daca porti balerini atat timp cat te simti bine si se potrivesc cu tinuta ta!
Sper ca te-am ajutat!

| Roobeertaa a răspuns:

Buna! Eu din clasa a8athinking tot 13 cred ca aveamlaughing nu te stresa fiecare cu gusturile lui, stii chestia"gusturile nu se discuta" eh asa si in cazul tau..decat sa iti iei tocuri ca asa isi ia unele persoane mai bine iti iei ceva in care te simti tu bine.La banchetthinking hmm si cat crezi ca or sa rezistelaughingsa fim seriosi dupa cateva ore le vezi dansand in picioarele goale...Totusi daca vrei sa porti incepe cu platforme.e mai simplu, mergi cu ele prin casa si eventual ia-ti totusi niste balerini comozi ca sa nu ramai desculta si vei arata mult mai bine, so ai incredere in tine!

| StarGirl a răspuns:

Buna!
Depinde de ce vrei tu. Daca porti tocuri de la o varsta frageda o sa ti se strice coloana si nu cred ca vrei asta.Dar daca fetele vor rade de tine fa tu insati.

| byby54 a răspuns:

Si eu am aceeasi prblema...pana la banchet daca nu vrei sa porti tocuri, exerseaza prin casa, uita-te pe fashion tv si o sa te ajute foarte mult sa le vezi pe tipele alea cum merg

| Cristina_Simona_1998 a răspuns:

Pai nu este problema aceasta ia cu ce te simti mai bine fatte placuta cu ce ai si cu ce te simti mai comod nu conteza parerea celorlalti arata ca tocurile u sant asa speciale pe langa ce porti tu