| lolyanna a întrebat:

Imi puteti recomanda un sampon+ balsam pentru regenerarea parului, care chiar sa isi faca simtit efectul? Sau ce as mai putea face pentru a-mi intari firul de par? Multumeschappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin ( ingredient reparator ), Panthenol ( pro-vitamina B5 are efect reparator, calmant, hidratant, anti-inflamator si accelereaza regenerarea pielii ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( vitamina E - antioxidant) si Lecithin.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Consuma cat mai multe proteine ca sa-l ajuti din interior, de preferat proteine vegetale. Semintele de chia contin proteine complete. Eu le consum cu lapte de cocos sau le pun in smoothie-uri. http://www.napofarm.ro/cocomi-lapte-praf-din-cocos-bio-150-grame.html Drojdia de bere contine proteine si te ajuta la regenerarea parului.

Mie nu-mi plac balsamurile, o perioada le-am folosit cu sfintenie si mi-au stricat in asa hal parul. Contin prea multi iritanti, o masca pe care o faci in casa mi se pare mult mai benefica. Aplica pe scalp si pe lungimea firului de par ulei sau masti cu galbenus de ou si ulei. Daca vrei un par fin aplica doar un galbenus de ou pentru ca galbenusul ii da parului textura si il face mai aspru daca se aplica intr-o cantitate mai mare (eu aplic 3-4 pentru ca-mi place textura pe care o are parul dupa si ii da si foarte mult volum ). Uleiul trebuie sa fie usor incalzit, scufunda sticla de ulei pentru cateva minute intr-un bol cu apa calda. ( nu il baga la microunde )

Daca preferi un ulei mai gras/ cu o concentratie a acidului oleic mai mare poti sa folosesti ulei de : seminte de dovleac, cocos, masline ( 75% concentratie acid oleic ), migdale (62% ), avocado (60% ), argan (45% ) etc Acestea se curata mai greu.

Daca preferi uleiurile cu o concentratie de acid oleic mai redusa poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

7 răspunsuri:
| anonyymuusss a răspuns:

Pantene și miroase superb

| Andrea39 a răspuns:

De la Loreal Paris total repair. Samponul e genial. Il folosesc de 2sapt si a dat rezultate excelente. Inaitea aveam parul uscat si plat. Acum il am matasos, stalucitor si foarte moale.Ti-l recomand. Costa undeva pana in 15 lei
Sper ca te-am ajutat

| goldi a răspuns:

Incearca produsele de la kerastase, sunt foarte bune.

| TeoOnaca a răspuns:

Gerovital Petrolul este un tratament foarte bun. Se aplica pe par, se lasă 4 ore apoi se spala parul în mod normal happy

| pinkycute789 a răspuns:

Eu folosesc de la Schwarzkopf gama Gliss si sunt multumita.