| Louuder98 a întrebat:

Buna happy M-am tuns pentru ca aveam parul ars de la placa,acum nu o mai folosesc,imi creste foarte greu parul, si vreau sa-mi creasca mai repede.Cine imi poate spune ce masti de par sau sampoane au folosit care au dat rezultate? P.S. : Am folosit ulei de ricin o vreme si nu prea a avut rezultate. Funda pentru cel mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| vilia a răspuns:

Poti face acest lucru prin vizite regulate la coafor pentru a te tunde sau aranja, lucru care iti va pastra parul sanatos. Acesta lasa impresia ca este mai lung chiar daca nu este asa, tocmai pentru ca arata bine si nu are de exemplu, varfuri despicate.

Foloseste o perie de calitate ca sa pastrezi parul sanatos, fara a-l rupe (de exemplu, o perie cu perii moi). Apleaca-ti capul in fata cand te piepteni, pentru a aduce uleiurile de la radacina spre varfuri si pentru a masa scalpul.
Ai grija sa hidratezi bine parul. Nu este necesar sa folosesti produse din comert, insa trebuie sa stii exact ce iti poate hidrata parul daca recurgi la produse naturiste.

Nu iti spala parul zilnic; permite uleiurilor natural ale parului sa iti hidrateze parul in loc sa le speli zilnic.
Maseaza parul in timpul spalarii - Masarea scalpului poate ajuta parul sa creasca mai repede si mai lung pentru ca ajuta sangele sa circule mai bine in zona scalpului.

Fii blanda cu parul tau - Acesta cade intr-adevar, in mod normal, si singur (aprox. 70-150 de fire zilnic), insa probabil il ajuti sa cada mai repede prin felul in care il tratezi. Cu cat te porti mai bland cu parul tau, cu atat exista mai putine sanse ca acesta sa cada in exces.

Unele sfaturi care merita retinute sunt :
- Nu iti prinde parul prea strans in coada si nu il impleti prea strans in spic.
- Foloseste clame in forma de cleste si nu elastice si prinde-ti parul in cozi lejere.
Piaptana-te cu grija. Daca ai parul ondulat sau infoiat, probabil ca, uneori, este dificil sa-l piepteni. Chiar inainte de a te pieptana, descalceste-l incet cu degetele. Iar cand te piepteni, incepe de la varfuri tinand restul parului strans cu cealalta mana, asa incat atunci cand piepteni, sa tragi de varfuri, nu de radacina.

Perie parul dimineata inainte sa faci dus. In timpul noptii parul se poate incalci. Pieptanand parul inainte de dus reduci incurcarea acestuia in timpul spalarii. Cand folosesti balsam, incearca sa treci cu degetele prin par.
Redu coafarea parului. Orice tip de coafare implica afectarea radacinii firului de par (uscatorul de par, placa de par, drotul, bigudiurile calde), lucruri care vor contribui la caderea parului. Daca este absolut necesar sa iti usuci parul, foloseste uscatorul de par doar 5 minute.
- Evita sau redu folosirea tratamentelor chimice, dure, precum vopsitul, nuantatul, decoloratul, indreptatul chimic sau permanentul. Aceastea slabesc parul si cresc probabilitatea de rupere si cadere a parului.

- Redu folosirea produselor care implica temperaturi ridicate.
Opteaza pentru o nutritie buna. Corpul tau necesita in special proteine si vitamine, iar acest lucru este posibil printr-o dieta echilibrata, plina de nutrienti, sau prin tratamente cu multivitamine si proteine, sau macronutrienti suplimentari potriviti. Tine totusi minte ca trebuie sa treaca cateva luni pana sa se observe rezultatele, asadar nu te lasa descurajata.

Studiile arata ca lipsa de fier din organism inrautateste caderea parului. Femeile cu probleme menstruale grave pot suferi mai usor de carente de fier. Totusi, nu trebuie sa iei fier decat daca este recomandat de un medic. Tratamentul cu multivitamine si folosirea alimentelor bogate in fier ( tofu, linte, fasole, stridii, spanac, prune, stafide, carne de vita macra), este mai mult decat suficient. Daca esti vegetariana, consuma mancaruri bogate in vitamina C atunci cand consumi legume bogate in fier. Vitamina C va va ajuta corpul sa absoarba fierul din legume.
Evita pierderea brusca de kilograme. Asa cum pierzi kg, asa pierzi si firele de par.Schimbarile dramatice prin care trece corpul tau atunci cand se pierd kilograme intr-un ritm alert (schimbarea de nutrienti, stresul ) pot cauza subtierea parului.

Dietele in care nu se regasesc proteinele si fierul ( dietele cu efect rapid) si cele prea bogate in proteine dar sarace in fructe si legume ( dieta Atkins) care au ca rezultat scaparea rapida de multe kilograme, pot atrage dupa sine si o cadere semnificativa a parului. Tine o dieta echilibrata si axeaza-te mai mult pe reducerea graduala a caloriilor.

Fiecare fir de par creste intre 2-5 ani, incetineste pentru aprox. 6 saptamani, si se „odihneste" in jur de 3-5 luni inainte sa cada, astfel incat un altul sa-i ia locul. In mod normal, 15% din parul tau se afla in starea de "odihna", insa o schimbare brusca in nutritie poate duce uneori la stadiul in care foliculii de par aflati in starea de crestere, sa treaca prematur in starea de odihna, crescand astfel procentul de la 15% pana la aprox. 30%.
Relaxeaza- te. Stresul este o cauza comuna pentru caderea ireversibila a parului. Cand te confrunti cu stres fizic sau psihic, dureaza in jur de 3 saptamani pana la 4 luni pana cand rezultatul se vede si in starea parului. Este important sa diminuezi cat mai mult stresul.

Acorda atentie oricarei probleme de sanatate. Parul este un indicator puternic asupra sanatatii noastre generale. Multe deficiente nutritionale pot incetini cresterea parului, si pot face parul mai subtire.

Unul dintre tratamentele naturiste extrem de apreciate, care ajuta parul sa nu mai cada si mai mult, sa creasca putin mai repede este tinctura de ardei iute. O poti cumpara de la magazinele de tip Plafar sau o poti prepara singura in casa, folosind cativa ardei iuti taiati marunt si lasati la macerat in alcool timp de o saptamana. Tinctura se aplica zilnic, timp de o saptamana, prin masaj usor, la radacina firului de par. Nu ingrasa parul, nu ustura, este posibil doar sa simti o usoara incalzire la nivelul scalpului, deoarece stimuleaza circulatia sangelui. Cele mai multe persoane care au incercat tratamentul cu tinctura de ardei iute spun ca dupa 3 zile caderea parului a fost redusa la jumatate, iar dupa terminarea perioadei, mai pierdeau doar 2-3 fire la periere. Avand in vedere ca este un tratament foarte ieftin, testat si apreciat de multe persoane, merita sa il incerci si tu.

| Louuder98 explică (pentru vilia):

Si dupa fiecare aplicare parul trebuie neaparat spalat?

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Incearca samponul,, favisan,,

| Louuder98 explică (pentru mona):

Are efect? Am incercat ulei de ricin si masca de petrol, dar nu prea a dat rezultate.

| mona a răspuns (pentru Louuder98):

Are efect dar nu peste noapte, foloseste de acum incolo acest sampon si vei avea rezultate, foloseste-l cu regularitate

| Louuder98 explică (pentru mona):

Am mai folosit un sampon naturist, de la care am facut matreata... Pana acum am gasit doar un sampon de la care sa nu fac matreata, sau coaja.

Răspuns utilizator avertizat
| Msr_Dragoş_1992 a răspuns:

De ce nu il lasi sa creasca de la sine? Cu produse doar strici parul parerea mea

| dinulia94 a răspuns:

Uleiul de ricin ajuta la cresterea mai rapida a parului, dupa ce l-am folosit parul in timp de o luna mi-a crescut aceeasi lungime care mi-a crescut mai inainte in jumate de an :)
mai poti gasi sfaturi si aici : http://siteofstyle.blogspot.com/......ra-de.html

| Louuder98 explică (pentru dinulia94):

La cate zile iti faceai masca? Si pe langa ulei de ricin mai puneai ceva?

| Luigi_Eduard_1998 a răspuns:

Bagatin in fund poate creste laughing)

| Camelisa a răspuns (pentru Luigi_Eduard_1998):

Copil idiot care nu are ce face!
La anii tai as citi o carte!